MBGatvė
Gimnazistų laikraštis
Daug stebuklų yra pasaulyje, tik ne visiems jie prieinami; vieniems dėl to, kad jų negirdi ir nemato, kitiems dėl to, kad jų nesupranta. (M. K. Čiurlionis)
Mes - Lietuvos piliečiai
Šių metų vasario pradžioje per lietuvių kalbos pamokas I klasių mokiniai svarstė, ką reiškia būti Lietuvos piliečiais ir savo mintis užrašė plakatuose, lankstinukuose, paveiksluose… Pirmokai negailėjo jautrių ir šiltų žodžių…
Būtu lietuviu - tai daug daugiau nei tik gimti Lietuvoje. Būti Lietuvos piliečiu reiškia puoselėti savo kultūrą. Svarbi šalies kultūros dalis yra jos istorija. Ne veltui jau tūkstančius metų prieš mūsų erą žmonės pradėjo išsaugoti žinias ateities kartoms. Ryšys tarp praeities ir ateities toks svarbus, nes žinios apie mūsų tautos preitį sieja mus su mūsų protėviais ir kitais gyventojais. Žinodami, kiek mūsų šalis išgyveno, kiek žmonių dėl jos pasiaukojo, labiau ją vertiname.Labiau asmeninė istorijos dalis yra tradicijos. Okupacijos laikotarpiu uždrausta švęsti savo šventes, kalbėti savo kalba ir bandyta sunaikinti tradicijas, nes tuomet niekas mūsų nevienytų. Mano nuomone, gali labiau pasijusti lietuviu tik laikydamasis tų pačių papročių kaip tavo tėvai, seneliai ir proseneliai. Tradicijos mus suartina su žmonėmis, kurių net nepažinojome.
Sofija Norkutė Ie
Mums, lietuviams, laisvė ir teisės reiškia labai daug palyginus su kitomis šalimis, kadangi mes jau esame patyrę nelaisvę ir teisių neturėjimą. Turint laisvę galima vykdyti savo norus bei pasirinkimus be jokių varžymų ar ribojimų. Teisės ir laisvė yra labai glaudžiai susijusios. Teisės yra tam, jog apsaugotų ir palaikytų žmonių laisvę.
Oskaras Sokolovas Ie
Būti tikru šalies piliečiu yra daug būdų, vienas iš jų tai tapti savo šalies patriotu. Be mūsų, šalies patriotų, Lietuva gal net neegzistuotų. Patriotiškumą galima pamatyti, kai žmonės aukoja savo gyvybę dėl Lietuvos saugumo ir geresnės ateities kitoms kartoms. Patriotiškumo pavyzdys - 1991m. sausio 13d., kur žuvo 14 žmonių, kad Lietuva galėtų turėti nepriklausomą valstybę ir ateities kartos gyventų geriau, nei jie sovietų priespaudoje. Pats paprasčiausias pilietiškumo pavyzdys ,kai šalies pilietis apie savo šalį kalba teigiamai, kuria šalyje pridėtinę vertę, atstovauja savo šaliai įvairiuose sporto ir kultūros renginiuose.
Gediminas Pangonis Ie
Mus, lietuvius, sieja kalba, kuria mes visi kalbame. Ji mus suartina, padeda bendradarbiauti. Be kalbos negalėtume išsakyti savo jausmų. Ir, būtent, žodžiai ir dainos padėjo mums išsikovoti laisvę. Be kalbos nebūtų ir bendruomenės, kurioje galima pasijausti tikru piliečiu. Žmonės ir tauta, kuriai priklausome, sudaro Lietuvą. Visi kartu mes balsuojame, laikomės pareigų ir žinome savo teises. Darome Lietuvą geresne šalimi suartindami tautą ir pasijausdami tikrais Lietuvos piliečiais.
Otilija Valaitytė Ie
Lietuvos nepriklausomybės diena
Lietuvos nepriklausomybės diena Mykolo Biržiškos gimnazijos mokiniams ypatinga. Visi draugiškai ryte sugiedojome himną, vėliau vyko viktorina ir , žinoma, šią savaitę 2 aukšto fojė vyko I klasių mokinių technologijų darbų paroda. Parodos tema ,,Dovana Lietuvai". MBG pirmokai atliko įvairiausių technikų gaminius, atitinkančius šią temą. Darbus mokiniai atliko siuvinėdami, piešdami, megzdami ar naudodami kitokias įdomias technikas. Parodoje galime išvysti be galo daug gražių ir unikalių gaminių. Kiekvienas gaminys yra savaip įdomus ir vertas dėmesio, todėl kviečiame apžiūrėti šią parodą ir pasigrožėti nuostabiais pirmokų darbais.
Emilija Gamulka I c
I a klasės mokinių žodžiai Lietuvai
Jausmas, kurį kadais pamečiau
Švyti ji..
Švytėjo visada..
Ta gelsva, ryški spalva.
Ji kaip saulė, kaip ugnis,
Kurioj tik norisi ištirpt.
Ir man vis darosi ilgu.
Ilgu tų nuostabių dienų,
Kai laimė ta neužmiršta
Širdy manoj nebuvo paprasta.
Nebuvo nuobodi, šalta,
Nebuvo net pilka.
Ji buvo tikra, šilta,
Gal net šiek tiek gelsva,
Tai laimė, laisvės sukurta.
Gal saulė anuomet buvo kitokia?
Ar aš tikrai jį užmiršau?
Tą jausmą laisvės, kurį kadais jaučiau.
Man akyse jau darėsi žalsviau
Ir aš visai nenumaniau,
Jog aš užmiršt galėjau
Jausmą, tokį brangų man.
Bet žemė nepamiršo.
Ji nedrįso,
Nepajėgė pamiršti šūvių,
Nepajėgė užtraukt žaizdų,
Atsiradusių nuo nesibaigiančių sprogimų.
Tas jos žaizdas užgydė rūtų žaliuojantys laukai.
Ir tik pažvelk, drauguž, ar nematai?
To gerklę veriančio žalumo,
To kelius lenkiančio švelnumo
Ir mano kūne trykštančio gyvumo...
Dabar matau ir net jaučiu!
Jaučiu seniai pamestą meilę,
Tą ryškią ir krauju aplietą aistrą,
Kurią, maniau, seniai praeity aš palikau...
Atėnė Tikkueva
Jei rašyčiau apie Lietuvą...
Lietuva – trys skiemenys, septynios raidės, bet šventas žodis. Lietuva - svetimam taškelis pasaulinio žemėlapio gelmėj, o mums – namai, kurių durys niekada neužsivers. Lietuva – čia saulė teka ir leidžiasi ne taip, kaip kitur. Yra sakoma, kad knygą pradėti rašyti yra sunkiau, nei jai sukurti pabaigą ir užbaigti paskutiniąja nata, o jei kada nors gyvenime nuspręsiu tapti rašytoja ir sugalvosiu parašyti knygą apie savo Tėvynę, jos paskutinieji du puslapiai atrodys taip:
Gera. Gera žinoti. Gera tikėti ir pajusti. Pirmas manasis žvilgsnis į Gimtinę - menkas ir nerūpestingas, bet kupinas neapsakomo tikrumo, kuris lig šiol lydi mane ir niekada neapleidžia. Pirmas žingsnis – neužtikrintas, gal šiek tiek grubus, o mažos, netvirtos pėdutės atsiremia į žemę, kuri, šimtmečius alinta priešo - gudo, ruso, lenko ar kryžiuočio, o apsaugota lietuvių didvyrių, tebestovi persunkta krauju – ir mūsų, ir kitų. Kovoję dienos šviesoje, nakties mėnesienoj bočiai, kurių širdys degė patriotiškumo liepsna, aukojo gyvybę savą vardan Lietuvos – šalies savos. Ir neužgimė jų galvose nė menka kibirkštis abejonės, kuri būtų žlugdžiusi jų kilnią pasiaukojimo dvasią, o žemė, kuria dabar vaikštome, yra to įrodymas.
Pirmas žodis – švelnus ir ypatingas – „mama“. Nebūtų mano lūpos jo tarusios, nebūtų jis ištartas taip lietuviškai skambiai, jei ne mūsų šalelės kalba, kurios užuomazgos prasidėjo dar žiloje senovėje, o kalbama ja iki šiol. Mūsų gimtoji kalba buvo ne tik puoselėjama ir perduodama ateities kartoms, bet ir plėšoma į skutelius, trypiama ir mindoma, o žodžiai jos – apgaubti užmaršties skraiste. Nebūtų lietuviai savimi, jei netiestų pagalbos rankos paskutinius savo gryno oro įkvėpimus skaičiuojančiai gimtajai kalbai. Neaprėpiamas noras išsaugoti šį besąlygiškai svarbų tautos palikimą, skatino lietuvius vienytis, ir vėl, net slaptai, suskambo lietuviški žodžiai, buvo atverstos lietuviškos knygos, išleisti pirmieji laikraščiai, mokytojai daraktoriai – bebaimiai kovotojai – skleidė lietuvybę jauniesiems patriotams, o laukuose ir vėl suskambo lietuvių liaudies dainos: „Aš pasėjau linelius Tetušėlio daržely. Ritin dobil, ritin dobil, ritin dobil, je...“ Ak, vis dėlto, kaip ypatingai lietuviškai skamba tas žodis – „mãma“.
Augdama labai mėgau bėgioti basomis po rasotą žolę – nerūpestingai, vėjavaikiškai, juk Lietuvos laukai man atrodė patys žaliausi, o gamtos kilimas kaskart badydamas padus versdavo nusišypsoti. Niekada nesusimąstydavau, kodėl galiu nevaržoma pievomis skrieti kaip paukštis ir patirti tą neapsakomą jausmą – būti laisva. Tik vėliau sužinojau apie Gimtinės laisvės kainą, o ji – tikrai brangi. Nors pinigais už ją sumokėti nebuvo galima ir nors pinigai šiais laikais yra didžiausia vertybė, laisvė pareikalavo kur kas daugiau – kantrybės, ryžto, drąsos, pasiaukojimo. Meilės saviems namams. 1918 m. vasario 16 d. mūsų tauta galėjo lengviau atsikvėpti sužinojusi, jog atkuriama Nepriklausoma Lietuvos valstybė. Visas abejones išsklaidžiusi nepalaužiama viltis, tikėjimas ir laisvės siekiamybė suvienijo mus dar kartą – leido iš naujo pajusti Lietuvą gyvą. Ne tik dokumentas, bet ir lietuvių patriotiškumas leidžia gyventi taip, kaip gyvename. Kūrėjai, gydytojai, mokytojai, žmonės paprasti, gerai pagalvojus, pasirašėme visi. Kur pažvelgsi – ten Lietuva. Nuo niekieno nepriklausoma. Kaip laisvas paukštis.
Namai. Gražus žodis. Kur jo ribos? Vienam tai – mūrinės sienos su keturkampiu stogu, kitam – prieglobstis. O man tai yra šalis. Ne bet kokia. O šalis, kurioje pirmą kartą išvydau dienos šviesą, žengiau pirmą žingsnį, tariau pirmą žodį. Šalis Lietuva. Mano Gimtinė. Mano namai. Nejaugi kalbėdami apie savo tautą galime paminėti tik neva nesusitvarkančią valdžią, mums nepatinkančius įstatymus ar taip žadamą, bet vis nekeliamą atlyginimą, neteisybę? Nejaugi apsiribosime tik mus netenkinančiais dalykais, bet pamiršime visa tai, prieš ką šios negandos nublanktų akimirksniu? Man Lietuva yra tarsi smaragdu žėrintys miškai, plačiosios girios – kiekvienas medis, liaunoji drebulė ar galiūnas ąžuolas, kiekviena rievelė jo kamiene. Kiekviena gležna pievų gėlelė, pražydusi kerinčiu grožiu, kiekvienas iš jų supintas vainikas, padabinęs geltonkasės seselės galvą. Žemelė, išvagota upių ir upelių, su srove nešančių savo istoriją, kiekvienas ežeras ir apie jį sukurtas padavimas, ir akmuo tame ežere, kuris taip pat yra dalelė Lietuvos. Balti skalbiniai, kaime pakabinti ant virvelės, ir šviežia uogiene pagardinti kadais kepti močiutės blynai, iškart priverčiantys atbėgti prie pusryčių stalo. Niekuo nepakeičiamos autentiškos lietuvių liaudies dainos. Tvirtai užsegtas tautinio kostiumo sijonas, susukta polka ir žiūrovų šypsenos verčia susimąstyti, kad atsovauti Lietuvos kultūrai – nuopelnas Gimtinei ir tiems, kurie ją kūrė. Kiekvienas žodis, poema, pasaka – Lietuvos poetų kūryba, kurią kasnakt skaitydavo švelnus mamos balsas. Lietuviško vėjo suvelti plaukai ir įspaustos pėdų žymės Baltijos jūros pakrantėje, žvilgsnis į tolį – į bangas, girdžiu, kaip gintarinėmis ašaromis verkia Jūratė, išsiilgusi Kastyčio... Šeima. Laisvė. Vienybė. Lietuva – trys skiemenys, septynios raidės, bet šventas žodis. Lietuva – svetimam taškelis pasaulinio žemėlapio gelmėj, o mums – namai, kurių durys niekada neužsivers. Lietuva – čia saulė teka ir leidžiasi ne taip, kaip kitur.
Austėja Visockaitė
Užaugau valstybėj, savo gimtojoj,
Savo brangioj Lietuvoj.
Kur buvo teisybė, o ne puikybė,
Baisi aplinkoj.
Pamilau aš tą kraštą,
Saugų kaip faktą,
Be prievolės mums iš kitų.
Ir džiaugiuosi už faktą,
Kad buvo tas aktas
Mūsų laisvos Lietuvos.
Pasirašius tą raštą,
Be galo, be krašto
Tapom vieningi visi.
Nors ir negavom
To, ko maldavom,
Supratom užtat mes visi,
Kad tikėjimas tavo,
Ir draugo, ir sargo,
Įrodo, kad meilę tėvynei mes turim visi.
Barbora Karalaitė
Kuri gražiausia
Spalva gimtinės? —
Paklausiau mamą
Apsikabinęs.
Gal žirginėliai
Ant aukšto kranto.
Gal beržo kasos,
Kai upėn krenta?
O gal gražiausias
Linų melsvumas
Ar vakarinis
Giružės dūmas?
Gal surikiuotos
Rugelių gubos?
Gal sidabrinės
Žiemužės...
Danielius Riuka
Kol kas mažas dar esu,
Patriotiškumo vis nesuprantu,
Bet taip yra tik kol kas,
Viskas stos dar į vietas,
Nes, klausydamas istorijų senų
Apie laisvę ir vienybę,
Aš kažką viduj jaučiu,
Kažką, ką turi tik tėvynė.
Domantas Iselionis
Išėjau į Lietuvą
Išėjau į Lietuvą -
pamačiau paukštį,
tupintį liepos viršūnėj
ir giedantį giesmę gyvenimui.
Išėjau į Lietuvą –
išgirdau moterį,
supančią lopšį
ir giedančią giesmę gyvenimui.
Išėjau į Lietuvą –
sutikau vaikus,
mojuojančius Trispalvėm
ir giedančius giesmę gyvenimui.
Išėjau į Lietuvą –
atsidūriau kryžkelėj,
atsisėdau ant akmens
ir klausiaus giesmės gyvenimui.
Dovydas Žiauberis
Laisvės kalba
Vasario šešioliktoji džiugesio pilna,
Įvyko tai signatarų dėka.
Pasklido po šalį žinia -
Lietuva po tiek laiko yra atkurta!
Po visa to, kas atrodė taip tikra, –
Taikos pažadai, atkūrimo planai –
Buvome vėl pakirsti mes ilgai.
Ne paskutinis kartas tai buvo tikrai.
Už laisvę stovėję ir kritę žemai.
Tarp bėgių sustingę vilties pamatai.
Krauju ir skausmu sutepti baltiniai,
Prieš tankus stovėję bebaimiai veidai.
Jaunų žmonių viltys, sutrypti daiktai.
Minioj paskendę beginkliai vaikai,
Širdį geliančios dainos, pilni baimės riksmai –
Tik Tu nesakyk, kad buvo būtina tai.
Bet ne veltui mūsų bočiai taip drąsiai kovojo,
Ne veltui narsa jų nieks neabejojo.
Gimtinę jie sergėjo lyg dalį savęs,
Kas gi aš būčiau, Lietuvėle, be Tavęs?
Įžiebki liepsnelę kiekvieno širdy,
Parodyk pasauliui, kokia Tu didi!
Tiek skausmo ištvėrus, tiek ginklų atrėmus,
Žėri Tu kaip auksas Europos srity!
Nenuvilsiu Tavęs, patikėk manimi,
Šauksiu Tavo vardą, skleisiu Tavo kalbą!
Nepabūk atsišaukti, ištarti ,,girdžiu”,
Praradusi Tave aš Nemunu verkiu.
Kuriu Tave tvarią, Žalioji Tu paukšte,
Negailėsiu ir laisvės svaiginančio jausmo.
Esi mano paskatinančioji liepsna,
Nors istorija Tavo išties kruvina.
Lietuviais mes gimėm, lietuviais išlikim,
Lai teka mūsų gijom vienybės vaga.
Tiek skausmo ištvėrus ir ginklų atrėmus,
Ką gi Tau reiškia baisiausia liga?
Eglė Indičianskytė
Lietuviai
Kam čia upės ar laukai,
Kas dar garbina senus dievus,
Kam čia sodai ir tėvai,
Mano Lietuva – tai Jūs.
Kiek mus savinos, naikino,
Esame vis dar čionai,
Nes lietuviška oda –
Lenkui bus tikri šarvai.
Štai iš žemės pažiūrėjus –
Mūsų kampas toks ramus
Bet, deja, pasiekus saulę,
Matos kruvinas lietus.
Ne tik kraujas mūsų čia papiltas,
Liejasi ir išmintis.
Ryžtas bei darbštumas tikras
Lietuvą per amžius gins.
Aktą, Signatarų parašytą,
Saugome iki dabar.
Orginalą Mažylio dėka
Matome visa tauta.
Šitaip įvykiai neužsimirša,
Kol mes esame drauge.
Lai ta laisvė nenumiršta
Vardan mirusių kare.
Lietuva, gimtine mano,
Savo kraštą aš atminsiu,
Čia pasėjau daug svajonių,
Čia gimiau, čia ir numirsiu.
Emilija Malinauskaitė
Žodis „patriotas“
Tėvynė - skambus, didingas žodis, pažadinantis tam tikrus jausmus kiekvieno širdyje. Tai žodis, kurį tardamas kartais nė nepastebi, kaip pakeiti balso toną, pabrėži tuos, atrodo, trumpus ir paprastus tris skiemenis. Žodis, kurį, taisyklingai rašydamas ir pagarbos skatinamas, savaime išraitai pradėdamas didžiąja raide. Vis dėlto, nors ir taria ar rašo šį žodį ypatingai, ne visi žmonės gali išdidžiai iškėlę galvas teigti, jog yra atsidavę savo šaliai.
Prisipažinsiu, jog visai neseniai, kai tik pradėjau svarstyti apie savo gimtosios šalies reikšmę, nedrįsau vadintis patriote. Šaižiai aidintys juokeliai apie emigraciją, apie netobulas gyvenimo sąlygas Lietuvoje skambėdavo iš aplinkinių lūpų, o kartais, nors nežymiai ir gėlė širdį, ir iš manųjų. Žodis ,,patriotas” mano akyse nebetilpo į sąvokų žodynėlyje sukurtus rėmus. Galbūt taip nutiko todėl, kad atidžiai klausiausi. Klausiausi televizijos, radijo, mane supančių žmonių. Tautinės vertybės ten skambančiuose pokalbiuose dažnai nėra tapomos šviesiomis spalvomis. ,,Tradicinės vertybės” šiais laikais neretai minimos tik norint skleisti tam tikras politines pažiūras, ,,patriotas” praranda savo tikrąją reikšmę.
Ką reiškia būti patriotu? Užtenka vienos paieškos internete ar greito žvilgtelėjimo į žodyno puslapius ir sužinosime, jog būti patriotu reiškia mylėti Tėvynę, aukotis jos labui. Praeityje lietuviai dėl tragiškai susiklosčiusių aplinkybių turėjo daug galimybių įrodyti savo besąlygišką atsidavimą Tėvynei. Sovietų ar vokiečių okupacijai besipriešinusius kariškius ir paprastus piliečius, į miškus drąsiai pasitraukusius partizanus ar ryžtingai Sausio 13-ąją prie televizijos bokšto laisvę gynusius žmones nė nedvejodami vadiname Tėvynės gynėjais. Tik dėl jų ryžto ir atsidavimo šiandien gyvename laisvoje Lietuvoje. Vis dėlto kaip įrodyti, kad esi vertas patrioto vardo šiandien? Ar būtina pralieti dėl gimtosios šalies savo kraują? Svarbu pabrėžti, kad mylėti Tėvynę reiškia mylėti bei gerbti ir joje gyvenančius žmones. Gerbti kaimyną, nors kartais ir nesutariate, gerbti bendradarbį, nors jus ir skiria skirtumų slenkstis, gerbti bet kurį praeivį gatvėje. Svarbu puoselėti ir savo protėvių palikimą, gimtąją kalbą. Kokia palaima kalbėti lietuviškai! Net ir skambindama gitara bei dainuodama populiarius ir iki skausmo žinomus angliškus kūrinius negalėčiau palyginti to jausmo su nepaaiškinama laisve, kuri užlieja, kai dainuodama tariu lietuviškus žodžius.
Kritiškai žvelgiu į žmones, kurie Lietuvos vardą mini tik tada, kai jiems patogu ar kai žūtbūt reikia paaiškinti tam tikras savo pažiūras ar veiksmus, į asmenis, kurie iškilmingai iškėlę Trispalvę gieda Lietuvos himną, bet vėliau demonstruoja savo žiaurumą ir netoleranciją aplinkiniams, net savo šeimos nariams. Galbūt mano kambaryje ir nekabo vėliava, tačiau aš visuomet gerbsiu savo tautą, kalbą, tradicijas ir papročius, nors ir skatinsiu pokyčius bei progresą savo valstybėje. Dažnai susimąstau, ką paliksiu savo gimtinei. Paliksiu save. Net jeigu ir neįvykdysiu reikšmingų pokyčių Lietuvoje, kursiu tolerantišką, sąmoningą, laisvę kiekvienam žmogui garantuojančią šalį. Šalį, kurioje kiekvienas jausis savas. Šalį, kurią išdidžiai vadinsiu savo Tėvyne. Mąstysiu ir stengsiuosi, kol pagaliau išdidžiai galėsiu teigti, jog esu patriotė.
Gabrielė Každailytė
Amžini namai
Motinėlė Lietuva -
Man kalbėdavo mama
Apie tuos gamtos vaizdus,
Apie amžinus namus.
Apie drąsą patriotų,
Kur dėl Jos prieš kulką stotų.
Ir nebuvo jiems kur dėtis,
Man papasakojo tėtis.
Prasidėjo tais laikais,
Nelaimingais, neramiais.
Viens devyni aštuoniolika,
Tą lemtingąją šešioliktą.
Signatarai žinomi
Šaukė: ,,Esame laisvi!”
Kėlė vėliavą jie drąsiai,
Kėlė patriotų dvasią.
Gerda Kasčiūnaitė
Nuo mažų dienų buvau mokinama, jog lietuviškos šventės yra svarbi kultūros dalis. O ypač Sausio 13-oji, Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji, nes šios datos kiekvienais metais primena, kokia buvo laisvės kaina, kokia nelengva Lietuvos istorija. Manau, yra svarbu, kad jauni piliečiai žinotų, kas tuomet įvyko, kodėl taip atsitiko, kuo tai svarbu...
1918 metais vasario 16-ąją buvo atkurta Lietuvos valstybė, nors ir gana neilgam; ši data svarbi mums tuo, kad parodo, jog žmonės stengėsi ir norėjo savo šalį matyti laisvą. Tas laikotarpis buvo nelengvas visiems, tačiau, nepaisydami grasinimų ir gąsdinimų, žmonės neprarado vilties ir padarė viską, kad mūsų šalis vėl būtų nepriklausoma. Esu tikra, jog ši data nulėmė ateities kartos veiksmus - visus vedė mintis, kad kartą mums jau pavyko, todėl pavyks ir dabar. Aš manau, mano pareiga yra nepamiršti, ką Lietuva iškentėjo, saugoti laisvę ir skleisti patriotizmą. Norėčiau kurti Lietuvą, kurioje kiekvienas žmogus mylėtų savo tėvynę, nes viskas, kas buvo sukurta, bandyta išsaugoti, nyksta, o tai nėra tik mūsų šalies dalis, tai yra ir mūsų širdyse, todėl jei dar bent vienas žmogus jaus meilę Lietuvai, ji neišnyks. Tikiuosi, jog žmonės, palikę Lietuvą, ją prisimins ir sugrįš, tuomet padės ją saugoti ir kartu su visa tauta išdidžiai, nebijodami tars Lietuvos vardą.
Greta Šeduikytė
Laisvės paukštė
Tavo žemėj buvo karas,
Mūsų sieloj – netvarka.
Mes, paskendę kraujo jūroj,
Bandėme surast Tave.
Mes ieškojom Laisvės paukštės,
Bet suradome ginklus,
Su kuriais ilgai kovojom
Prieš tų nuodėmių nasrus.
Mūsų drebančiosios rankos
Siekė saulės spindulių.
Mūsų širdys nukankintos
Meldė rytmečių skaisčių.
Bet sulaukėme dienų,
Kai viltis vėl sužydėjo.
Dvidešimt narsių karių
Laimės aktą pažadėjo!
Vėl širdelės sudrebėjo,
Akyse viltis žėrėjo.
Pagaliau atskrido paukštė,
Kuri Laisvę dovanojo!
Greta Mazlaveckaitė
Kokią Lietuvą kuriu?
Kokią Lietuvą kuriu,
Kur takelį aš minu?
Kokią Lietuvą kuriu,
Kur aš dviračiu minu?
Su kiekvienu žingsneliu
Kažką naujo pajaučiu,
Ar tai vėjo naujas gūsis,
Ar tai ošiančiosios pušys...
Viską aš girdžiu, matau
Ir galvoju vis dažniau,
Kokią ateitį matys
Mano mylima šalis.
Nežinia, kokia ji bus.
Bet žinau, kad neprapuls
Ši šalis per amžių amžius,
Kur lietuvių kartos augs.
Prisidėsiu gėlyte
Močiutės sodo aname gale,
Tebūnie gėlytė augs
Ir Lietuvos žemelė jaus,
Kad aš ateities jai trokštu
Pačios geriausios iš geriausių.
Ieva Andriulionytė
Pažiūriu į tave, tėvyne,
Ir jaučiu saugumą.
Jaučiu meilę tavo spalvose
Ir tavo kalbos jaukumą.
Šitas jausmas nuostabus
Iš kartos į kartą degina krūtinę,
Jis ilgai dar nepražus -
Iki Lietuvą vadiname gimtine.
Justinas Miknevičius
Tėvynė Lietuva
Čia Lietuva, šalis gimtoji,
Kur aš gimiau ir augu,
Kur ošia miškas, žydi pievos,
Kur Baltija banguoja.
Graži šalis - mano gimtinė -
Dėl laisvės daug kovot turėjo
Ir signatarų dvidešimt
Nepriklausomybės aktą pasirašinėjo.
Dabar laisva jau Lietuva,
Mylėkim ją ir gerbkim.
Tegul gyvuoja mūs Tėvynė -
Laisva, narsi ir nepalaužiama!
Kipras Kandrotas
LIETUVOS DIDYBĖ
Lietuva mūs didinga tėvynė,
Praeity tykiai slepias senolių galybė.
Istorijos puslapiai mena skaudžias
Laisvės gynėjų, didvyrių svarbiausias kovas.
Mūsų bočiai bebaimiai aukojo gyvybes
Vardan laisvės tėvynės, laimės žmonių begalinės.
Tauta siaubingai nenorėjo išnykti,
Tad lietuviai kovingai malšino uzurpatorių pyktį.
Per amžių amžius pralieta daug kraujo,
Saugant mūs žemę, didingą ir taurią.
Ir dabar pagaliau Lietuva vėl laisva,
Didžiuojas istorija ir ja pačia jos tauta.
Laura Filonenkaitė
Tavo ateities vaikai
Lietuva, brangi Tėvyne,
Kas gi tavo vardą mini?
Kieno širdy Tu gyveni?
Didžiai garbingą istoriją turi
Tavo Vardą džiugiai tardami,
Užgniaužiam kvapą tylomis,
Narsią kovą prisimindami,
Stipriai daužosi širdis…
Tavo laisve iškovota,
Tais šviesiais takais,
Džiugiai skrieja išvaduoti
Tavo ateities vaikai…
Lina Černiūtė
Apie meilę Tėvynei
Tėvynė tai vieta, kur gimiau, kur augu ir mokausi. Čia gyvena mano šeima, draugai, artimieji, čia palaidoti mano seneliai ir proseneliai, čia viskas taip pažįstama, artima ir jauku. Niekur kitur negali pajusti tokios ramybės ir laimės, kaip tėvynėje. Patys maloniausi vaizdai man ir, esu tikra, daugeliui – tie, kurie primena gimtąjį kraštą, vaikystę. Tai medžiai, miškai, upės, ežerai, jūra... Tikriausiai kiekvienas turi tokį objektą, kuris jam labiausiai primena gimtinę.
Mano santykis su tėvyne kitoks nei mano tėvų, senelių, prosenelių. Aš nemačiau sunkių laikų, kuriuos jie turėjo pergyventi. Jeigu manęs paklaustų, ką reiškia mylėti tėvynę, man būtų nelengva atsakyti. Manau, kiekvieno lietuvio širdyje rusena meilės Lietuvai liepsnelė, nors kartais ir visai mažytė, ji vis vien kiekvieno mūsų širdyje. Gal ne visi ją jaučiame, ne visi galime ir mokame ją parodyti. Tačiau tikiu, jeigu Lietuva atsidurtų pavojuje, ši liepsnelė įsipliekstų daug ryškiau, įsiliepsnotų ir lietuviai gintų savo tėvynę kaip jau ne kartą praeityje.
Dabar man apie nuoširdžią meilę Lietuvai primena tėvų pasakojimai apie Sausio 13-osios įvykius, Baltijos kelią, apie tai, kaip anksčiau švęstos įvairios šventės, primena ir senelio paveikslai, vaizduojantys gimtinės gamtą, eilės, skirtos tėvynei: ,,Lietuva mane užbūrė, užkerėjo… / Prabočių kraujas gieda manyje. / O ačiū Tau, Praamžiau – Sutvėrėjau, / Kad leidai gimt mieliausioj šalyje.” Visa tai mane įkvepia didžiuotis savo tėvyne, ją gražinti ir kurti savo poelgiais, darbais ir kūryba.
Taigi, nors mano širdyje rusena mažytė tėvynės meilės liepsnelė, bet kiekvieną dieną, kiekvieną nuostabią akimirką, kuri vėliau taps šiltu gimtinės prisiminimu, ši liepsnelė švies vis ryškiau ir įkvėps kurti dar gražesnę Lietuvą.
Lina Vaičionytė
LAISVĖS PSALMĖ
Visada tikėk!
Niekada nepasiduok,
Savo žemę Tu mylėk
Ir už nieką jos neatiduok.
Džiaukis savo laisve,
Už kurią protėviai kovojo,
Ir atiduok tėvynei meilę,
Nes žmonės už tai pasiaukojo.
Žinau, kad tikrai gyvenu,
Kai seku paskui Tavo balsą.
„Tėvyne brangi Tu mano“, -
Net mirties patale kartosiu.
Marija Žvirgždaitė
Lietuvos, Tėvynės mūsų,
protėvių vaikų vaikai
ilgai kovojo dėl laisvės tautai,
ar jiems pavyko? Tai jau tikrai...
Ėjo jie su dalgiais, šakėm,
nebijodami kulkos.
Nes jie tikėjo, kad yra verta
pakovoti dėl tautos.
Ėjo jie miškan beginkliai,
rizikuodami šeima.
Bet jie turėjo stiprią viltį,
kad Lietuva dar gali būti laisva.
Daug išlieta kraujo dėl Tėvynės,
kad nepriklausoma ji būtų.
Taigi, reikia nepamiršti
kovą menančių laikų.
Mikas Valaitis
Ką galvoju apie Vasario 16-ąją?
Prieš 104 metus, vasario 16 dieną, 20 signatarų pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo aktą. Šią dieną kiekvienais metais minime kaip vieną iš svarbiausių tautos švenčių, nes tą dieną išsikovota šalies nepriklausomybė nuo carinės Rusijos. Atrodytų, kad dabar galima toliau ramiai gyventi, užsiimti kasdieniais reikalais, tik man svarbu suprasti, kodėl lietuviai taip siekė Nepriklausomybės, kodėl laiko ją tokia vertinga ir kodėl ją reikia saugoti ir ginti. Gal tai padeda suprasti namų ilgesys ir ilgas sunkus mano tautos kelias į Lietuvos nepriklausomybę?
Jei rūpinčiausi vien savo patogumais, man tiktų gyventi bet kurioje kitoje valstybėje, juk ten būtų patenkinti mano poreikiai. Tai kodėl sakoma: „Visur gerai, bet namuose geriausia“? Manau, dėl to, kad savoje šalyje – sava kalba, papročiai, vieta, žmonės, kurie man savi, nes čia užaugau, esu šios šalies pilietė. Prie daugumos tik mano valstybei būdingų dalykų prisirišau per gyvenimą. Ilgiau pabuvus toliau nuo namų visada gera sugrįžti, manau, grįžtantys emigrantai ir aš pati imame suprasti, kodėl mylime savo šalį, namus, - nes čia viskas seniai pažįstama ir čia esame savi, o ne svetimšaliai.
Lietuva nuo seno yra tolerantiška valstybė, čia draugiškai sugyveno žydai ir rusai, lenkai, baltarusiai, totoriai... Kiekviena šalis yra unikali, o savoji visada bus mano namai, į kuriuos išsiilgusi visada galėsiu grįžti, visada čia jausiuosi sava.
Man svarbu suprasti ir Nepriklausomybės kainą. Galvoju apie žmones, kurie pasiaukojo, nepasidavė miškuose ir tremtyje, kad aš šiandien galėčiau džiaugtis Nepriklausoma Lietuva. Sovietams nepaklusę mano močiutės broliai buvo suimti ir mirė kalėjime Archangelske, o juk galėčiau turėti daugiau pusseserių ir pusbrolių... Jie ir visi kiti, prisidėję prie Lietuvos Nepriklausomybės išsaugojimo, nusipelnė būti amžinai atmenami ir pagerbiami, o apie jų žygdarbius, tragišką gyvenimą turim pasakoti tiems, kuriems to neteko patirti, kad suprastų, jog Nepriklausomybė - didžiulė valstybės vertybė, ji brangi dėl tų žmonių pasiaukojimo.
Galvodama apie tai suprantu, kad jaučiuosi dėkinga už tai, ką turiu, ir neapleisiu savo tėvynės. Ir švęsiu Vasario 16-ąją.
Milda Gliožerytė
Vasario 16-oji yra ypatinga diena, kai buvo pasirašytas vienas svarbiausių Lietuvos valstybės dokumentų. Ją prisimename dėl drąsių ir užsispyrusių asmenybių pastangų. Siekdami būti tokiais pat patriotiškais, nebijančiais iššūkių žmonėmis, prisidedame prie Lietuvos ateities kūrimo. Kuo daugiau mūsų eis šiuo keliu, tuo didesnes aukštumas Lietuva gali pasiekti. Nežinia, koks likimas būtų ištikęs Lietuvą be J. Basanavičiaus ir kitų devyniolikos Nepriklausomybės aktą pasirašiusių signatarų. Jei jie nebūtų buvę tokie ryžtingi, pasiaukojantys, jei jiems nebūtų rūpėjusi jų šalis, dabar turbūt negyventumėme laisvoje Lietuvoje.
Taigi sekti šiuo pavyzdžiu yra svarbiausia, siekiant modernios ir stiprios Lietuvos.
Nojus Miknius
Žengiu aš tvirtą žingsnį
Prie nulinkusios pušies,
Skaisti upė traukia žvilgsnį,
Grožiuosi iš širdies.
Tėvynės saulėlydžio saulėj
Garbanos daros auksinės,
Visa tai lyg sapnas,
Miškas paskęsta ramybėj
Ir kyla vėjo gūsiai
Bei girdisi miško dejonės,
Supasi laibos pušys -
Scena, tartum iš svajonės -
Girdisi paukščių čiulbesys -
Miške ilgesinga melodija skamba,
Tai mano Gimtinės skambesys,
Kvapą gniaužiantis reginys.
Paulė Arbačiauskaitė
Gimtasis kraštas
Lietuva, gimtine mano,
Tu brangiausia man šalis.
Aš myliu tave be galo,
Tave išvydęs netekau aš žado.
Tavo upės ir miškai,
Kalvos, pievos, ąžuolai.
Tavo grožis lyg kerai
Apžavi visus tikrai.
Priešai puolė ir niokojo,
Partizanai gynė ir kovojo,
Kad gyventume laisvai,
Ir gyvuotum amžinai.
Tautvydas Palaima
Tėvyne, tu pakerėjai mane savo spalvų įvairove,
Raudoni lapai, partizanų kraujas, pralietas kare,
Žalios girios ir tautinė apranga,
Geltona, skaisti saulutė ir jos spinduliai –
Šios trys spalvos atspindi, ką tu išgyvenai.
Būna, eini gatve, aplinkui tamsu,
Bet, tėvyne, tavo takais vaikščiodamas jaučiuosi toks saugus,
Einant miegoti, mėnulis primena apie tave,
O atsikėlęs džiaugiuosi nauja diena Lietuvoje.
Tavo ruduo ir paslaptingasis lietus,
Tavo žiema ir baltas sniegas ant delnų,
Tavo pavasaris ir paukščių čiulbesys,
Tavo vasara ir jūros bangų tylus ūžesys...
O kaip svajoju vėl išvysti žibutes,
Spalvotą dangų ir tolstančias žvaigždes,
Kiekvieną dieną džiaugiuosi, kad gimiau čia,
Kur gražiausia gyvenimo aplinka.
Tomas Karpovičius
Kokią Lietuvą kuriu?
Kokią Lietuvą kuriu?
Užduodu sau klausimą šį
Ir niekaip atsakyti negaliu,
Nes dar pati juk nežinau.
O jau greit tokia svarbi data,
Kiekvieno ji lietuvio minima
Ir vis dėlto mes turim prisiminti,
Kas gi tą dieną iš tikro įvyko.
Prieš šimtą ketverius metus dvidešimt ryžtingų vyrų,
Pasirašę aktą, jie nusprendė
Mūsų šalies likimą, atskirą
Nuo okupantų ir kitų grobėjų,
Kurie mūs šalį niekino ir žlugdė,
Ir bandė nuslopinti didį mūsų protėvių troškimą,
O tas troškimas – Lietuvos nepriklausomybė,
Bet mes – lietuviai – tauta ne iš silpnųjų,
Mes pajėgėm kovoti iš paskutiniųjų,
Taip gavom tai, ko noriai, stipriai siekėm...
Ir štai gal čia atsakymas į mano klausimą,
Kuris gulėjo laukdamas, kol jį surasiu.
Juk mūsų šaliai aš linkiu tik viena –
Kad ji gyvuotų amžinai,
Ir mano tikslas – Lietuvą sukurti tokią,
Jog būtų ji garbinga ir didi.
Ugnė Zubrickaitė
Mūsų laisvė
Prisiminkime vaikystę,
Kai svajojai apie laisvę...
Apie laisvę nuo tėvų!
Ir visų tų pareigų.
Pakeliaukime pro praeitį,
nežiūrėdami į gilią ateitį –
Mes paklauskime tėvų:
Ar protėviai svajojo apie laisvę nuo tėvų?
Jie svajojo apie laisvę - tyrą, smagią.
Jiems rūpėjo būt laisvoj šaly kartu!
Ir tikėti, kad ta laisvė amžina!
Tada laisvę kūrė jie, dabar aš - Lietuvą kuriu!
Urtė Cholinaitė
EILĖRAŠČIAI TĖVYNEI
Nakties Malda
Atnešk man šilumą ugnies
Prie bokšto, kad taip kojos nedrebėtų.
Suteik stiprybės ir vilties,
Kad lig aušros aš vis dar čia stovėčiau.
Stiprink vienybę šios nakties,
Kad laisvę į namus aš parsineščiau,
Ir neužtemdyk atminties
Kartoms, užgimusioms po mūsų.
Atnešk man šilumą ugnies
Prie bokšto, kad taip kojos nedrebėtų.
Suteik stiprybės ir vilties,
Kad lyg aušros aš vis dar čia stovėčiau.
Emilija Aranauskaitė (I d)
2021
Atmintis
Iš duonos kvapo, iš gimtos kalbos,
Iš mūsų plakančių širdžių šviesos,
Mamos kryželio, dovanoto, švento,
Vienybės medis stiebias, auga.
Bet ankstų rytmetį staiga
Pragysta skaudžiai paukštis.
Ir grįžta atmintis –
Virš trupančio pasaulio
Suklumpa angelas.
O esame tik tiek,
Kiek buvome, – ištiestos, tvirtos rankos.
Atodūsy giliam maldos
Tarsi trapi gėlė pražysta
Laisvė.
Austėja Lyvaitė (I d)
2021
Pavasario žydėjimu
Pakvipo.
Ir vėjas pasidavęs
Išlėkė laukuos.
Tada tu proskynoj
Sėdėjai, klauseis,
Kada genys iš medžio
Užgiedos.
Bet tylėjo. Tik
Pavasarinis vėjas
Prisiglaust atėjo.
Kaip vaikas motiną,
Taip tu vėją glaudei.
O danguj praplaukiantis debesis
Jus stebėjo.
Turbūt tada ir atgimei tu iš vėjo.
Gustė Stundytė (I d)
2021
Trioletas apie išvykusius ir užmiršusius
Vienatvė tiems priklauso,
Kurie užmiršo giesmę savo.
Kurie užmiršo vardą Tavo,
Vienatvė tiems priklauso.
Kurs savo pavardes, vardus,
Bijodami panerti į vargus.
Vienatvė tiems priklauso,
Kurie užmiršo giesmę savo.
Taisija Zimnickaja (I d)
2021
Mūsų laisvė
Mūsų laisvei jau trisdešimt metų,
Daug jau mūsų prabėgo dienų.
Laisvė leidžia kalbėti ir džiaugtis,
Ir gyventi linksmam tarp linksmų.
Aš jaučiuosi laimingas ir laisvas,
Nes galiu jau išskleisti sparnus.
Skristi savo gimtinėj ir jaustis,
Kad aplinkui vien gėris visų.
Mano norai, svajonės ir viltys
Išsipildys tikrai, aš tikiu.
Nes gyvenimas skuba į priekį,
O su juo ir aš laisvas lekiu.
Erikas Vansevičius (I d)
2021
Pušynu vingiuojantis takas,
Kur smilgos praaugusios žolę,
Pavargusi saulė už ežero slysta
Ir eina ilsėtis dienos vasarojus.
Kvepia nakties tyloj mėnesiena.
Močiutė pasaką seną sugulusiems skaito,
Puslapiai knygos šnara po sniegą,
Žvaigždė sode šviečia ir stabdo mūs laiką.
Tylūs medžiai virsta mediena,
Takai išvingiuoja tolyn į kelius,
Atmerktos ežero akys atmintį saugo
Ir plaiksto pasaulio krantus.
Vasaros mirksnis, lieptelis ant kranto,
Debesų žaismas žaliam vandeny –
Tėvynės pasaulis, sugrįžęs iš sapno,
Paklausyk: ir aš, ir tu jį girdi...
Matas Markevičius (I d)
2021-01-29
Paroda „Mes užaugome laisvi“
Sausio 4–18 d. LR Seimo II rūmų paveikslų galerijoje eksponuojama Laisvės gynėjų dienos 30-mečiui skirta nacionalinio mokinių piešinių konkurso „Mes užaugome laisvi“ geriausių darbų paroda. Parodoje galima pamatyti ir mūsų gimnazijos pirmokės Erikos Mazėtytės kūrybinį darbą.
Parodos dalyviai savitai interpretavo Laisvės temą, daug dėmesio skirdami istorinėms detalėms ir tautinei atributikai. Taip pat kūrybinių idėjų sėmėsi artimiausioje aplinkoje, gyvenimo laisvoje šalyje simboliuose ar įsivaizduojamose praeities kovų scenose.
Renginio organizatorių teigimu, jie ypač brangina visų 2020-ųjų konkurso, kuris vyko pandemijos akivaizdoje, dalyvių pastangas ir širdingai dėkoja visiems savo kūrinius komisijos vertinimui pateikusiems mokiniams ir jų mokytojams. Tikėtina, jog derindami gyvo ir nuotolinio mokymosi galimybes konkurso dalyviai galėjo naujai pažvelgti į Laisvės idėją, atrasti netikėtų šios temos interpretacijų.
Dailės mokytoja Laila Varnas
2020-01-12
Kovo 11-osios minėjimas Prezidentūroje
Kovo dešimtą dieną Mykolo Biržiškos gimnazijos mokiniai dalyvavo Kovo 11-osios trisdešimtmečio minėjime ,,Švenčia Laisvės vaikai“. Minėjimą, kuris vyko Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, rengė Plungės rajono Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus ir Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijų mokiniai.
Šventinį renginį sveikinimo kalba atidarė renginio globėja Diana Nausėdienė. Šalies pirmoji ponia linkėjo būti garbingais šalies piliečiais, mylėti ir saugoti savo Tėvynę, jos kalbą ir tradicijas.
Mykolo Biržiškos gimnazijos mokiniai Gvidas Ropė ir Saulė Sergedaitė skaitė mokinių kūrybos tekstus apie Laisvę, kurie suvirpino kiekvieno širdį. Mūsų gimnazijos šokėjos atliko šokio kompoziciją, skirtą mūsų motinai Žemei ir Lietuvių kalbos saugotojams knygnešiams, skambant skaitovo Domanto Butrymo tekstui.
Renginio pabaigoje Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda tarė padėkos ir sveikinimo žodį bei palinkėjo nepamiršti būti patriotiškiems ir švęsti Laisvę.
Po pasirodymų renginio svečiai buvo pavaišinti arbata ir saldainiais, o po trumpos pertraukėlės vyko diskusija apie tai, ką kiekvienam iš mūsų reiškia laisvė, patriotiškumas ir Tėvynė, kurią vedė Lietuvos kariuomenės atstovas Mažvydas Kunevičius.
Renginys ir susitikimas paliko didelį įspūdį, išvydome daug pasirodymų, skirtų Kovo 11-osios trisdešimtmečio paminėjimui, kurie atspindėjo kiekvieno didžiulę meilę Lietuvai.
Aistė Kvietkauskaitė, I d klasės gimnazistė,
2020-03-11
Vasario 16-oji – diena, kai mūsų visų širdys plaka Lietuvos ritmu
Šiandien mūsų Tėvynės gimtadienis. Pajauskime begalinį pasididžiavimą žmonėmis, nepabūgusiais atiduoti gyvybę už savo valstybę jai sunkiomis akimirkomis. Mūsų teritorijos aplietos begale kraujo, skausmo ir vilties ryškiai išvysti saulę. Jos buvo dalintos, skirstytos, perskirstytos, atiduotos kitiems, okupuotos, skaudžiai pasiglemžtos. Mūsų žemė aplaistyta motinų ašaromis. Gal dėl to visada čia žaliavo miškai ir plėtėsi girios? Dainių dainomis apdainuoti šileliai ir šeimininkių kanklių skambesiai, knygnešių ryžtas, vaikų juokas ir pats seniausias iš visų – lietuviškas žodis. Mūsų kalba. Mūsų kultūra. MES. Žodžiai, sulaukę begalės draudimų, aštrių ašmenų kirčių, tačiau gaivinti neaprėpiamos meilės iš tuo žodžiu kalbančių žmonių. Mūsų visų širdys plaka lietuviškai. Savitai, kitokiu ritmu. Širdys plaka vienintele tokia lietuvių kalba. Pagal dūžius Lietuva atskiria savo vaikus, kad ir kur jie bebūtų. Ar juos skiria Atlanto vandenynas, ar Baltijos jūra, ar keliolika tūkstančių kilometrų, šalis vis vien šaukia savo vaikus. Ji nepalieka nė vieno. Kovojusių ir pasidavusių, žuvusių ir išgyvenusių, beverkiančių ir besijuokiančių – nė vieno. Ji nė vienam neleidžia užmiršti savo protėvių kapų, įvairiaspalvių pievų, vasarų ant šieno, lovelės, prie kurios pasilenkusi motina niūniuodavo lopšines, kilometrų, kuriuos reikėdavo įveikti, trokštant mokslo ir lietuviško žodžio pažinimo. Pridėkime delną prie krūtinės, prie plakančių mūsų širdžių. Lietuviškas ritmas. Mes esame lietuviai. Galime rėkti, jog esame laisvi. Šaukime. Įrodykime tai. Turime kuo didžiuotis.
Daug metų kovojome už nepriklausomą valstybę. Už savo vėliavą, himną, už žodį „mama“, už žodį „ačiū“, už raitelį, atjojantį kraujo takais. Raitelį, kuriuo esame kiekvienas iš mūsų. Niekados niekam nebeleiskime to sugriauti. Neleiskime uždaryti mūsų į narvus tarsi bejausmių ir nemąstančių gyvulių bandą, atimti iš mūsų pasirinkimus ir atradimų džiaugsmą. Nebijokime vėl būti vieningi ir kovokime dėl savo gyvenimo laisvoje valstybėje. Už savo, lietuvio, vietą ant žemės. Savo vaikų ateitį, ateities kartų laisvę. Susikibkime rankomis ir būkime vieninga jėga - LIETUVA. Jei nebūtų žmonių, nebūtų ir valstybės. Mes ir esame Lietuva. Mūsų šypsenoje, kiekviename žingsnyje, kiekviename žodyje, dainoje atsispindi Lietuvos paveikslas. Mūsų širdys plaka lietuvišku ritmu. Kad ir kur bebūtume, širdies ritmas nepakis, jis išliks savitas, tik mums artimas – lietuviškas. Perbraukime pirštais per tris spalvas – akinančią saulę, miškus, girias ir karšto kraujo upelius. Pajauskime mūsų istoriją. Įkvėpkime tos laisvės giliai į plaučius. Pajauskime, jog esame lietuviai. Pajauskime, jog šiandien – mūsų diena. Kiekviena diena verta pokyčių, kiekviena diena verta Lietuvos ir jos žmonių. Kiekviena diena verta saulės apšviestos trispalvės ir jos išsaugojimo.
Kamilė Prusevičiūtė, II c
2019-02-16
Sukluskite, lietuviai!
Sukluskite, lietuviai,
Broliai, seserys,
Kas buvo taip svarbu mūsų seneliams,
Lai lieka taip svarbu ir mums.
Kur proseneliai kraują liejo,
Kur Mindaugas gentis sušliejo,
Ten stovi Lietuva didi,
Kuri ir Šiandien turi likt brangi.
Ar dar atsimenat tą didžią dvasią,
Kai stojo gint lietuviai Vilniaus kraštą?
Dainom ir tankus nugalėjo mūs tėvai,
O laisvės mes nevertinam visai.
Gali keliauti kur tik nori,
Tik *spakt* ir tu jau Prahoj stovi.
Bet tai nereiškia, kad gali
Palikti Lietuvėlę užmaršty.
Kiekvienas skundžiasi tėvyne mūs brangia,
Bet pats padaryti nežada kažką.
Net Gedimino kalnas baigia griūti.
Ar lietuviu jau nieks nenori būti?
Atėjo laikas keist kažką,
Nustoti skųstis ir suimt save.
Lai būna tai nauja pradžia,
Tėvynė bus svarbiausia visada.
Melika Petrovaitė, III d klasės mokinė,
2019-03-11
Laisvės gynėjų diena
Sausio 13-oji – diena, kai galime džiaugtis, kad esame laisvi, diena, kai galime švęsti laisvę. Todėl šiandien turime pagerbti ir dėkoti tiems, kurie kovojo dėl to, ką vadiname laisve, ir tragišką 1991 m. Sausio 13-osios naktį įrodė Lietuvai ir pasauliui, kad laisvų žmonių ryžtas ir pasiaukojimas yra patys galingiausi ginklai, galintys įveikti pačią brutaliausią jėgą.
Valstybės gynėjų dieną paminėjo ir mūsų gimnazijos bendruomenė. Teatralizuotame minėjime kiekvienas žiūrovas galėjo pajusti to meto nuotaiką, išgyventi tikras emocijas. Renginyje savo prisiminimais apie 1991 m. sausio 13-ąją dalinosi istorijos mokytoja Vilma Cironkienė, chemijos mokytoja Rūta Valančienė ir gimnazijos direktorius Valdemaras Kaupinis. Skambėjo dainos, kurias tuo metu prie laužų dainavo budintys žmonės. Renginį vainikavo jungtinio MBG choro atlikta Vytauto Kernagio daina „Baltas paukštis“, kuri subūrė renginio dalyvius, sujungė jų rankas ir leido pasijusti Lietuvos dalimi.
Ugnė Budriūnaitė (IV b)
2019-01-12
Šimtoji Vasario 16-oji
Lygiai prieš šimtą metų įvyko tai, be ko dabar nebūtume tie, kas esame. Tai, dėl ko dabar galime laisvai kalbėti mūsų mylima lietuvių kalba. Tai, dėl ko dabar galime besididžiuodami iškelti trispalvę ir užtraukti Tautišką giesmę. Tai, dėl ko dabar esame laisvi.
Vien pagalvojus, kiek drąsos turėjo būti tų dvidešimties istoriją sukūrusių žmonių širdyse, apima begalinis pasididžiavimas jais, pasididžiavimas lietuvių tauta, kuri nepaisant įvairiausių draudimų kovojo už savo ir kitų laisvę. Nepriklausomybės aktas, kuris galbūt tada buvo kritikuojamas, kažkam neatrodė rimtai, padėjo pamatus valstybei, kurios piliečiais su pasididžiavimu galime vadinti save.
Šią ypatingą šventę paminėjo ir mūsų gimnazija, kuri trumpam visus biržiškiečius ir gimnazijos svečius nukėlė į tarpukario Lietuvą. Visi norintieji buvo kviečiami užsukti į paštą, kuriame galėjo parašyti ir išsiųsti laišką draugui, Mykolui Biržiškai arba Lietuvai. Taip pat veikė ir bankas, kuriame ir vėl galėjome išvysti jau senokai matytus litus. Kirpykloje visi norintieji galėjo pasidaryti tarpukario mados šukuosenas, veikė barzdaskučių salonas. To meto atmosferą pagyvino ir turgus, kuriame visi norintieji už litus galėjo įsigyti riestainių. Įsimintinas akimirkas kviesta įsiamžinti veikusioje fotoateljė. Gimnazijos aktų salėje veikė restoranas, jame vaišinta kiekvienas buvo vaišinamas arbata, skambėjo gyva tarpukario laikų muzika. Inscenizaciją vainikavo Prezidento Antano Smetonos sveikinimo žodis.
Mes esame labai laimingi, gyvendami būtent šiuo metu ir turėdami galimybę švęsti šią neeilinę šventę. Didžiuokimės, kad esame lietuviai!
Lai gyvuoja mūsų liuosoji ir nepriklausomoji tėvynė Lietuva! – Lietuvos nepriklausomybės akto signataras Alfonsas Petrulis.
Ugnė Budriūnaitė, III b klasės gimnazistė
2018-02-16
Gruodžio 5 dieną Seime įvyko viktorina, skirta Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams atminti. Viktorinoje kiekvienas dalyvis pagilino žinias apie mūsų valstybės kūrėjus. Užduotys buvo pateiktos trimis etapais. Protmūšyje susirungė net 24 komandos iš visos Lietuvos! Džiugu, kad yra tiek daug jaunų žmonių, kurie domisi Lietuva, yra tikri mūsų šalies patriotai. Norime pasidžiaugti, kad ir mūsų gimnazijos jungtinė vienuoliktokų komanda šioje viktorinoje iškovojo 2-ąją vietą! Už patriotiškumo ugdymą nuoširdžiai dėkojame istorijos mokytojai Vilmai Cironkienei!
Ieva Vėbraitė (III c klasė)
2018-12-07
Vieni iš daugelio: 1918 m. Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai – valstybės kūrėjai
Susitikimas su
Egle Bučelyte
1991-ųjų Sausio 13-oji. Kruvinasis Sekmadienis. Diena, kuri pakeitė Lietuvos istoriją. Diena, kuri parodė lietuvių patriotiškumą ir ryžtą pasiaukoti dėl kilnesnio tikslo. Diena, kuri niekada neturėtų būti užmiršta. Ir tokiais laikais, kai gali atrodyti, jog jaunimas nebesupranta, ką gali reikšti kovoti už savo laisves, teises, nepriklausomybę, Sausio 13-osios įvykiai privalo būti prisimenami. Todėl LRT žinių pranešėja bei diktorė Eglė Bučelytė, kurią paskutinę matė Lietuvos televizijos žiūrovai tą lemtingą Sausio 13-osios naktį, atvyko į Mykolo Biržiškos gimnaziją pasikalbėti su gimnazistais.
Susitikimas prasidėjo nuo Sausio 13-osios kadrų, filmuotos televizijos medžiagos bei dokumentinio filmo „Sausio 13-osios įvykiai“ peržiūros. Viešniai prisėdus pasikalbėti su gimnazijos moksleiviais, „MBGatvės“ žurnalistais Ula Linkevičiūte (II c) ir Luku Eigėliu (I c), diskusijoje buvo aptarta lemtingoji naktis, diktorės prisiminimai apie ją, patriotiškumas bei Kruvinojo Sekmadienio atsiminimo svarba. Žurnalistė Eglė Bučelytė akcentavo žmonių gerumą ir bendrumą, kuris 1991 metų sausį vienijo lietuvius. Patirtus įvykius žurnalistė įvardijo kaip unikalią patirtį, išbandymus, kurie anuomet patikrino kiekvieno patriotiškumą. Ji sakė, jog tai buvo jų kartos savotiška laimė būti ten tuo laiku.
Dažnai pamąstome, ar dabar galėtume pasielgti taip pat, ar ši karta irgi išlaikytų patriotiškumo egzaminą. Eglė Bučelytė tuo neabejojo, ji teigė, jog didžiausia jėga visada yra jaunimo rankose.
Susitikimo pabaigoje gimnazijos direktorius viešniai įteikė MBG mokinių kūrybos almanachą bei gimnazijos medalį.
Mes dėkojame Eglei Bučelytei už skirtą laiką mūsų gimnazijos bendruomenei. Mes tikimės, jog ši diena niekada nebus užmiršta.
Lukas Eigėlis, Ic klasės gimnazistas,
2018-01-11
2017 m. balandžio 25 dieną mokyklos aktų salėje vyko gimnazijos dvidešimtmečiui skirta mokslinė konferencija „Istorijos pažinimo ir laisvės reikšmė jauno žmogaus gyvenime“. Tai buvo jau antrasis Mykolo Biržiškos gimnazijos 20-mečiui skirtas renginys. Pranešimus konferencijoje skaitė ne tik gimnazijos mokiniai, bet ir mokyklos absolventai bei žymūs istorikai, dėstytojai.
Konferenciją pradėjo Lietuvos istorijos instituto atstovas dr. Algimantas Kasparavičius, kuris pristatė klausytojams XXI amžiaus pradžios istorijos tendencijas ir problemas. Mokslininkas akcentavo, kad istorija yra visokia, ne vien garbinga ir verta pasididžiavimo, bet turime mylėti tai, kokie buvome ir esame, nes tai yra mūsų tauta, valstybė ir jos raida. III a klasės mokinė Gabrielė Rukšėnaitė auditoriją supažindino su Mykolo Biržiškos gyvenimu ir veikla, pristatė signatarą kaip laisvės žmogų. Vilniaus universiteto lektorius dr. Norbertas Černiauskas kalbėjo apie istorinę ir šiuolaikinę pilietiškumo sampratą. VU dėstytojas teigė tai, jog pilietiškumas šiandien nėra didinga praeitis, tai laisva visuomenė. Savo pranešime III b klasės gimnazistė Gintė Sprogytė svarstė, ar kiekvienas abiturientas turėtų laikyti privalomą istorijos egzaminą. Buvęs Mykolo Biržiškos gimnazijos mokinys, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto lektorius dr. Tomas Vaiseta kalbėjo apie istoriją kaip tiesos ieškotoją, nes istorija nėra tik skambūs ir garbingi mitai iš praeities, jai svarbu yra tai, kas vyksta iš tiesų, kas vyksta šiandien. Rašytojas ir istorikas T. Vaiseta ragino mus būti drąsius, atvirus tiesai, kad nebijotume būti savimi, daugiau nesileistume įbauginami ir valdomi kitų, o rūpintumės savo valstybe kaip kritiškai mąstantys piliečiai. III a klasės mokinė Barbora Dulkytė papasakojo klausytojams apie laisvės sampratą savo gyvenime, gimnazistės perteiktos idėjos labai kilnios ir patriotinės. Lietuvos kariuomenės atstovas kpt. Gintautas Ciunis auditorijai pristatė šiuolaikinės propagandos ir informacinio karo raiškos formas. I c klasės gimnazistė Ieva Vėbraitė konferencijos klausytojams išdėstė savo požiūrį į laisvės suvokimą, priminė garbinguosius lietuvių literatūros pavyzdžius, kurie mus ugdo kaip laisvus ir savo tautą gerbiančius piliečius. Laisvės tematiką savo pranešime praplėtė buvusi Mykolo Biržiškos gimnazijos mokinė, LR Seimo narė Aušrinė Armonaitė. Ji taip pat gimnazijai padovanojo istorinę Lietuvos valstybės vėliavą. Konferenciją baigė IV b klasės mokinė Miglė Šimukonytė, perskaičiusi savo kūrybos meninį tekstą „Apie laisvę“ bei su gimnaziste Milda Makauskaite sudainavusi vieną gražiausių ir žinomiausių tremtinių dainų – „Jei ne auksinės vasaros“.
Konferenciją vedė ir pranešėjus pristatė ketvirtokas Justas Kondratavičius ir antrokė Austė Steponavičiūtė. Sveikinimo žodį sakė mūsų mylimas gimnazijos direktorius, o pabaigoje visiems dėkojo ir konferenciją apibendrino vedėja Aurelija Levulytė-Markevičienė žodžiais: „Būkime drąsūs, atsakingi, atviri tiesai. Rūpinkimės savo valstybe, nes ji sava. Būkime savimi – būkime laisvi!“
Manau, kad ši gimnazijos dvidešimtmečiui skirta konferencija visiems klausytojams buvo įdomi ir informatyvi. Tikimės, kad tokių renginių kaip šis gimnazijoje tik daugės, o gal net taps tradicija!
Ugnė Budriūnaitė, II b klasės gimnazistė,
2017-04-25
Istorija – mylėti ar nemylėti?
Justas ir Austė
III klasių choras
dr. Algimantas Kasparavičius
Gabrielė Rukšėnaitė, III a
dr. Norbertas Černiauskas
Gintė Sprogytė, III b
dr. Tomas Vaiseta
Barbora Dulkytė, III a
kpt. Gintautas Ciunis
Ieva Vėbraitė, I c
Aušrinė Armonaitė, Seimo narė
Miglė Šimukonytė, IV b
Vasario 16-osios eisena
Vasario 16-osios rytą Katedros aikštėje būrys mokinių ir mokytojų iš mūsų gimnazijos susirinko paminėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, prisidėdami prie jaunimo šventinės eisenos ,,Lietuvos Valstybės Keliu“.
Tvirtai laikydama Mykolo Biržiškos gimnazijos vėliavą mokyklos delegacija ėjo Pilies gatve pro Signatarų namus, Didžiąja gatve pro Filharmoniją ir Aušros vartus link Rasų kapinių, prie Jono Basanavičiaus kapo. Visus einančius žmones su šia svarbia Lietuvai švente sveikino buvęs prezidentas Valdas Adamkus, dabartinis Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, profesorius Vytautas Lansbergis.
Kiekvieno, einančio šiuo keliu, širdyje degė laisvės ugnis ir skambėjo tautos daina – Lietuvos himnas. Visi, tarsi vienas, pagerbė tuos, kurių dėka dabar mes esame laisvi.
Dėkojame visiems, kurie prisidėjo prie šios prasmingos eisenos!
Irtautė Gutauskaitė, II b klasės gimnazistė,
2016-02-16
Informacinė aplinka Lietuvoje
Antradienį, vasario 9 d., artėjančios Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga mūsų gimnazijos salėje vyko Lietuvos kariuomenės atstovų organizuota paskaita apie informacinę aplinką Lietuvoje ir propagandą. Paskaitą vedė šaunus jaunas charizmatiškas kpt. Gintautas Ciunis.
Renginyje dalyvavo visi gimnazijos trečiokai. Paskaitoje buvo kalbama apie ilgus metus vykstantį informacinį karą, propagandą, kurią skleidžia Rusija ir jos politikai prijaučiantys žmonės, pagrindinius informacinio karo taikinius, pasekmes ir būdus nuo to apsisaugoti. Renginyje buvo akcentuota, jog kiekvienas iš mūsų gali „iššauti šūvį“ informaciniame kare, pavyzdžiui, automobilį papuošdami Lietuvos trispalve, nešiodami marškinėlius su lietuviška atributika, atitinkamoms organizacijoms pranešdami arba patys naikindami internete plintančias neapykantą kurstančias propagandines žinutes ar pranešimus, ir panašiai. Bet kokios kovos metu Lietuvos kariuomenė viena nieko nepadarys, jiems būtinas visų piliečių palaikymas ir bendradarbiavimas.
Savąjį „šūvį“ galite šauti ir jūs! Prisijunkite prie šių socialinio tinklo „Facebook“ grupių ir kovokime drauge:
„Propagandos detektyvai“ - https://www.facebook.com/propagandos.detektyvai/?fref=ts
„Trolių medžiotojai“ - https://www.facebook.com/Troli%C5%B3-med%C5%BEiotojai-760231964120412/?fref=ts
Matas Ramonas, III d
2016-02-11
Ypatinga patirtis
Drauge su gimnaziste Urte Deinoravičiūte vasario 12 dieną svečiavomės lopšelyje – darželyje „Žilvitis“, kur kartu su darželio bendruomene minėjome tokią reikšmingą mūsų tautai Vasario 16-osios, Lietuvos valstybės atkūrimo šventę. Mažiesiems deklamuodamos mūsų meilę gimtajai Lietuvai išreiškiančius eilėraščius, norėjome šventės proga dalintis tuo, kas brangiausia – laiku, vertybėmis ir, žinoma, šiltomis šypsenomis. Tiesa, šventėje pačios praturtėjome ir įsitikinome, kad būtent šios dovanos yra pačios gražiausios, nes niekuomet neišsenka, o dovanojamos sugrįžta su kaupu.
Net patys mažiausieji šventėje drąsiai deklamavo eilėraštukus, drąsiai dainavo, skandavo bei šoko su vaikišku džiugesiu, jog yra laisvos Lietuvos piliečiai. Buvo smagu matyti, kad šventei ruošėsi visa darželio bendruomenė – auklėtojos spėjo ne tik paruošti vaikučius, bet ir pačios pasipuošti tautiniais kostiumais, tėvai mažiesiems sekė pasakas. Taigi šventėje pasisėmėme šviesios vilties, matydamos, kad auga tokia šauni jaunoji Lietuvos patriotų karta. Lietuvėlė gali būti maža savo teritorija ar dėl emigracijos nuolat mažėjančiu gyventojų skaičiumi, tačiau labai didelė žmonių širdyse ir šios nuostabios šventės proga norime palinkėti būtent čia ją auginti!
Miglė Šimukonytė, III b klasės gimnazistė