top of page

Pirmieji nepriklausomos Lietuvos olimpiniai medaliai

Ne vienas lietuvis gali teigti, kad antroji jo religija – krepšinis. Ši sporto šaka tapo mūsų, lietuvių, gyvenimo dalis. Bet kokiose rungtynėse pabuvęs, jaučiame ir girdime sirgalių dvasią ir meilę krepšiniui. Bet kada iš tikrųjų Lietuva pamilo šią nepaprastą sporto šaką?

Nors nepriklausomos Lietuvos sportininkai pirmą kartą dalyvavo 1924 m. surengtose vasaros olimpinėse žaidynėse Paryžiuje, mes prisimename svarbesnes olimpines rungtynes Barselonoje. 1992 metais Lietuva pirmą kartą olimpiadoje žaidė kaip nepriklausomos valstybės atstovė. Tąkart už Lietuvą rinktinėje kovojo tokie legendiniai krepšininkai, kaip Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Rimas Kurtinaitis, Valdemaras Chomičius bei kiti. Pralaimėję daugiau nei 50 taškų skirtumu tuometinei amerikiečių „Svajonių komandai“, mūsiškiai nepalūžo ir rungtynėse prieš buvusią Lietuvos engėją Sovietų Sąjungą išplėšė bronzą rezultatu 82:78. „Tai buvo neeilinis įvykis. Anuomet krepšinis buvo laisvės sie;kio dalis, o bronzos medaliai prilygo auksui. Visa Lietuva stebėjo tas legendines rungtynes prie televizorių ekranų, klausė per radiją - rinktinės sėkmė sustiprino ką tik nepriklausomybę atgavusios tautos euforiją“, - sakė Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Arvydas Sabonis.

Taip pat šių įsimintinų rungtinių žaidėjas Valdemaras Chomičius atsimena, kaip Lietuvos rinktinės nariai Barselonoje 1992-aisiais pažymėjo olimpinę bronzą ir skambų šalies sugrįžimą į tarptautinę sporto areną: „Šventėme kaip normalūs žmonės. Pamiršome, kad esame krepšininkai, nusipirkome daug gerų gėrimų, kokakolos, vandens. Iki kelionės namo turėjome tris dienas, visas ir šventėme.“ O tuo metu mūsų, sirgalių, emocijos buvo itin stiprios; kaip teigia legendines rungtynes komentavęs Vladas Janiūnas, „Buvo juntama politinė įtampa, krepšininkai jautė didelę atsakomybę. Juk dėl trečios vietos Lietuva žaidė su Rusija – prieš šalį, kuri mus laikė priespaudoje daug metų. Tie iškovoti bronzos medaliai buvo lygiaverčiai amerikiečių „Svajonių komandos“ aukso medaliams.“

Lietuvos Respublikos okupacija prasidėjo 1940 m. birželio 15 d., kai Sovietų Sąjunga sulaužė tarptautines sutartis. Prasidėjo 50 metų trukusi Lietuvos okupacija. Realią valdžią Lietuvoje gavo iš Maskvos atvykęs sovietų emisaras Vladimiras Dekanozovas. Jau 1940 m. birželio 17 d. buvo sudaryta marionetinė Lietuvos „Liaudies vyriausybė“, nuosekliai naikinusi Lietuvos visuomenę, politines institucijas ir atvėrusi kelią Komunistų partijai įsitvirtinti. Siekiant sudaryti valdžios legitimumo regimybę ir projektuojant Lietuvos „teisėto įstojimo į SSRS“ planus, liepos 1 d. buvo paleistas Lietuvos Seimas ir paskelbti rinkimai į marionetinį „Liaudies seimą“. Tuo pačiu laiku prasidėjo pirmieji masiniai suėmimai – 1940 m. liepos mėn. suimti ir į Sibirą su šeimomis ištremti buvęs Ministras Pirmininkas Antanas Merkys, užsienio reikalų ministras Juozas Urbšys, vidaus reikalų ministras Kazys Skučas, Valstybės saugumo departamento direktorius Augustinas Povilaitis ir kiti. 1940 m. gimė pasipriešinimo okupantams sąjūdis – visą okupacijos penkiasdešimtmetį nenutrūko užsienyje rezidavusių nepriklausomos Lietuvos diplomatų veikla, Lietuvos nepriklausomybė buvo ginama 1944–1953 m. partizaniniame kare, vėlesniais laikais kilo disidentų judėjimas, Katalikų bažnyčia kovojo už tikinčiųjų laisves, kūrėsi kiti visuomeniniai judėjimai prieš okupaciją. Na, o Lietuvai tapus nepriklausomai valstybei, šis laimėtas pirmas olimpinis bronzos medalis buvo itin svarbus.

Šių  rungtinių garbei buvo sukurtas filmas „Kita svajonių komanda“. Tai filmas apie Lietuvos kelią į nepriklausomybę ir krepšinį, kaip šio reiškinio dalį. Pasakojama apie rinktinės kelią į 1992 m. olimpines žaidynes Barselonoje, kur rinktinė pirmą kartą žaidė už nepriklausomą Lietuvą. Barselonoje pasaulis išvydo, kad ne tik JAV turi savo svajonių komandą. Buvo ir kita, apie kurią lietuviai svajojo 50 okupacijos metų. Lietuva, dalyvavusi jau kaip nepriklausoma valstybė, mažajame finale pranoko Sovietų Sąjungos krepšininkus. Filme pasakojama ne tik apie sportą, jame netrūksta ir politinių motyvų – kalbama, kokios svarbios lietuviams buvo olimpinės žaidynės, simbolizavusios išsilaisvinimą iš okupacijos.

Krepšinis – nepaprastai svarbi lietuvio gyvenimo dalis. Nors ne kiekvienas Lietuvos pilietis gali sakyti, kad myli šią sporto šaką, negalėtų teigti, kad jos negerbia. Krepšinis suteikia mums vilties, laimės ir džiugesio. Tai yra nepaprasta, kai, laimėję kokias nors svarbias rungtynes, girdime balkonuose ir gatvėse šaukiant: „Lietuva! Lietuva! Lietuva!”

I d klasės mokinė Emilija Bareikaitė

Futbolo diena ir faktai apie futbolą

Gruodžio 10-oji – ne tik Tarptautinė žmogaus teisių, Nobelio, bet ir Futbolo diena. Todėl štai 14 faktų apie futbolą, apie kuriuos, veikiausiai, nesate girdėję:

• Futbolo ištakos siekia senovės Egipto laikus – buvo rasta piešinių, kuriuose pavaizduotas žaidimas kamuoliu.

• Visgi futbolo tėvyne yra laikoma Anglija.

• 1912 m. – Lietuvos futbolo ištakos. Tai siejama su pirmosiomis varžybomis tarp Vilniaus ir Kauno komandų.

• Brazilija – vienintelė šalis, kuri dalyvavo visuose pasaulio futbolo čempionatuose, kurie vyksta kasmet nuo 1930 m.

• Futbolas yra labiausiai žiūrima sporto šaka pasaulyje.

• Pele, Brazilijos žaidėjas, yra vienintelis,kuriam pavyko pasaulio čempionatą laimėti net tris kartus.

• Tradicinį futbolo kamuolį sudaro 32 odos gabaliukai – 12 juodų ir 20 baltų šešiakampių.

• Pasaulio čempionėmis per visą futbolo čempionato istoriją yra tapusios tik 7 šalys: Brazilija, Italija, Vokietija, Urugvajus, Argentina, Anglija, Prancūzija.

• Mažiausioje valstybėje Vatikane futbolo lygoje žaidžia 5 komandos labai įdomiais pavadinimais: „Paštas“, „Biblioteka“, „Bankas“, „Muziejų rinktinė“ bei „Gvardiečiai“.

• Seniausias pasaulyje futbolo kubas yra „Sheffield“, įkurtas 1857 m. Anglijoje.

• 1950 m. į pasaulio taurės varžybas pateko Indijos rinktinė, bet tais pačiais metais FIFA uždraudė žaidėjams rungtyniauti basomis, tad Indija žaisti varžybose atsisakė.

• 1954 m. Vengrijos komanda pasaulio čempionate įmušė daugiausiai įvarčių pasaulio futbolo čempionato istorijoje – net 27.

• Iki 1882 m. futbolo aikštėse nebuvo skersinių įvarčiams mušti.

• Ir visgi nereikia manyti, jog futbolas – tik vyrų sportas. XVII-XIX a. futbolas buvo itin populiarus tarp moterų ir varžybos pritraukdavo minias žiūrovų. Štai 1920 m. varžybas Anglijoje susirinko stebėti 53 000 žmonių! Moterų futbolas dar ir dabar yra dažnai žaidžiamas ir štai šių metų lygoje dalyvauja net 20 komandų.

Austė Steponavičiūtė, III b klasės gimnazistė,

2017-12-10

Kroso varžybų sėkmė

2016 m. spalio 27 dieną Vingio parke vyko Vilniaus gimnazistų XVI sporto žaidynių atviros kroso estafečių varžybos. Mūsų gimnazijai šiose varžybose nusišypsojo sėkmė. Merginų kroso (5 x 600m) rungtyje mūsų mokyklos sportininkės Ūla Linkevičiūtė, Greta Badikonytė, Goda Batavičiūtė, Jolvita Briazkalaitė ir Miglė Sušinskaitė bendru rezultatu 9.34,4 išsiveržė į priekį ir užėmė 2-ąją vietą iš 16. Tuo tarpu vaikinų kroso (5 x 600m) rungtyje mūsų gimnazijos deleguoti sportininkai (Marius Gaižauskas, Matas Čenys, Karolis Tuska, Domantas Urbonas ir Gytis Zaremba) rezultatu 8.13,4 užėmė 5-ąją vietą iš 17.

Mykolo Biržiškos gimnazijos kūno kultūros mokytojai labai dėkoja mūsų sportininkams. Mokytojai ypač didžiuojasi  Ic klasės mokine Ūla Linkevičiūte, kuri parodė puikų fizinį pasirengimą ir padėjo mūsų gimnazijos merginų komandai pasiekti aukštumas.

2016-09-29 Matas Ramonas, IV d klasės gimnazistas

2016 m. vasario 25 d. mūsų gimnazijos sporto salėje vyko finalinės Vilniaus miesto gimnazijų krepšinio rungtynės. Būtent ketvirtadienį 15:30 Mykolo Biržiškos gimnazijos krepšinio rinktinė kovojo dėl pirmosios vietos prieš Jono Basanavičiaus gimnazijos krepšininkus. Prasidėjus I kėliniui, pirmuosius taškus pelnė Jono Basanavičiaus gimnazijos rinktinė, tačiau „biržiškiečiai“ skubiai ištaisė padėtį, pralenkė priešininkus 4 taškais. Praėjus maždaug pusei kėlinio, rezultatas tapo lygus – 6:6. Situacija iš tiesų buvo kebli, kuomet Jono Basanavičiaus gimnazijos krepšininkai ėmė vytis į priekį išsiveržusius mūsiškius, bet po taiklaus tritaškio ir 2 baudos metimų MBG išlaikė savo pozicijas. Po paskutinę sekundę įmesto tritaškio užfiksuotas rezultatas 23:12 MBG rinktinės naudai.

II kėlinį sėkmingai pradėjo MBG komanda. Žaidimas vyko tolygiai, „biržiškiečiai“ neleido priešininkams prisivyti ir išlaikė maždaug 10 taškų skirtumą. Kiek pavargusių krepšininkų žaidimo kokybė akimirką suprastėjo, o Jono Basanavičiaus gimnazijos sportininkai tuo pasinaudodami sėkmingai mažino skirtumą, vijosi mūsiškius, kol galų gale kėlinys baigtas lygiosiomis – 42:42.

Likus 5 minutėms iki III kėlinio pabaigos, taškus buvo pelniusi tik MBG komanda, į priekį išsiveržusi po 2 taiklių tritaškių ir 4 iš eilės paprastų taiklių metimų. Rodos, nenutrūkstamą taškų seriją visgi pertraukė taiklus Jono Basanavičiaus gimnazistų metimas, po kurio paprašyta minutės pertraukėlės. Besitęsiant žaidimui buvo pataikyti dar keli taškai, trečiasis varžybų ketvirtis baigtas rezultatu 61:54 MBG krepšinio rinktinės naudai.

IV kėlinys buvo žaidžiamas vėl maždaug 10 taškų skirtumu, MBG krepšininkai jokiu būdu neketino užleisti savo pozicijų. Po dviejų apmaudžiai prasileistų metimų MBG krepšinio rinktinės treneris Jonas Ramaška paprašė minutės pertraukėlės, tuo metu fiksuotas 69:60 rezultatas, žaisti liko 5 rungtynių minutės. Nežinia, ką pasakė treneris žaidėjams, tačiau jo žodžiai padarė jiems įtaką, krepšininkai ir toliau didino taškų skirtumą, nors ir Jono Basanavičiaus gimnazijos rinktinė lipo ant kulnų. Visgi MBG nepasidavė ir finalines rungtynes nugalėjo rezultatu 82:76. Tai reiškia, jog Mykolo Biržiškos gimnazijos krepšinio rinktinė Vilniaus miesto gimnazijų krepšinio varžybose laimėjo pirmąją vietą!

Nuoširdžiausi sveikinimai komandos nariams ir treneriams! Labai Jums AČIŪ!

Matas Ramonas, III d klasės gimnazistas

Dar viena pergalė krepšinio rungtynėse: auksas mūsų!

Praėjusį sekmadienį (vasario 27 d.) Šalčininkuose vyko Lietuvos mokinių sporto žaidynių vaikinų zoninės krepšinio varžybos. Šiose varžybose Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos krepšininkai vėl parodė savo jėgas ir puikų pasirengimą. Pirmosiose varžybose susitikę su Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos sportininkais rungtynes laimėjo rezultatu 69:40. Antrose varžybose „biržiškiečiai“ susirungė su Elektrėnų Vievio gimnazija, kurią taip pat sutriuškino rezultatu 61:15. Mūsiškiai nepasidavė ir paskutinėse varžybose prieš Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos rinktinę. Šiose rungtynėse vėl pasisekė, MBG krepšininkai iškovojo pergalę rezultatu 54:21. Dar sykį galime didžiuotis mūsų augančiais krepšinio talentais, kurie įrodė savo gabumus ir šiose žaidynėse užėmė pirmąją vietą! SVEIKINAME!

Matas Ramonas, III d  klasės gimnazistas

Ir vėl pirmi!

MBG krepšinio rinktinė – finale!

Vasario 24 d. 15.30 val. Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos krepšinio rinktinė rungtyniavo prieš Vilniaus Karoliniškių gimnazijos krepšininkus. Aikštelėje sportininkai aiškinosi, kas gi keliaus į finalą ir kovos dėl I vietos.

Teisėjai švilpuku paskelbė rungtynių pradžią. Pirmuosius taškus pelnė Karoliniškių gimnazija, tačiau „biržiškiečiai“ neatsiliko ir atsakė tuo pačiu. MBG komanda pelnė net 8 taškus iš eilės ir taip paliko savo varžovus užnugaryje rezultatu 20:11. Vėliau, rodos, Karoliniškių gimnazijos rinktinė ėmė vytis mūsiškius, tačiau ketvirtis pabaigtas rezultatu 29:21, Mykolo Biržiškos gimnazijos naudai.

II kėlinyje Karoliniškių gimnazijos krepšininkai pelnydami taškus pradėjo sparčiau vytis mūsiškius, bet „biržiškiečiai“ nepasidavė, rezultatą didino iki 16 taškų skirtumo. Užsivedę vaikinai parodė savo gebėjimus keliais nuostabiais dėjimais į krepšį ir taip pasiekė 52:31 rezultatą. Sulig tokiu taškų skirtumu Karoliniškių gimnazija prarado viltį pasivyti MBG, II rungtynių ketvirtis baigėsi rezultatu 54:38.

III kėlinyje Mykolo Biržiškos gimnazijos rinktinė parodė, kad nėra iš kelmo spirti, dar labiau išsiveržė į priekį rezultatu 66:44. Likus mažiau nei 3 minutėms iki kėlinio pabaigos, Karoliniškių gimnazijos krepšininkai susiėmė, bandė vytis MBG, tačiau taškų skirtumas pasirodė per didelis, pasivyti nepavyko, o „biržiškiečiai“ rezultatų skirtumą padidino net iki 31. Po paskutinių metimų rezultatas tapo 84:54, mūsiškių naudai.
   Prasidėjus IV kėliniui, ilgą laiką rezultatas laikėsi 30 taškų skirtumu, jeigu priešininkai skirtumą mažindavo, MBG sportininkai imdavosi jį didinti. Bet kokiu atveju pavargę Karoliniškių gimnazijos krepšininkai pritrūko jėgų vytis, o „biržiškiečiai“ tuo pasinaudodami sėkmingai laikė savo pozicijas.

„Surenkam šimtą!“, - šaukė MBG komandos nariai. Kaip tarė, taip ir padarė: varžybų pabaigos švilpukui nuskambėjus paskelbtas rezultatas105:74 .

Po šių varžybų Mykolo Biržiškos gimnazijos rinktinė pelno kelialapį į 25-ąją dieną vyksiančias finalines varžybas, kuriose dėl I vietos Vilniuje kovos prieš Jono Basanavičiaus gimnaziją.

MBG šokio ritmu

Aerobikos konkursas – neatsiejamas gimnazijos renginys, vykstantis jau kone daugiau nei dešimtmetį. Jo tikslas – skatinti mokinius žvelgi sveikiau į gyvenimo būdą, daugiau pajudėti, stiprinti bendraklasių ryšį ir gerai praleisti laiką!

Vasario 10 – oji buvo ta diena, kai vyko konkursas: už kiekvieno kampo tykojo repetuojančios merginos, judėdamos sutartu šokio žingsneliu, skambėjo įvairių stilių muzika, priderinta prie pasirodymo. Kiekvienos klasės atstovės buvo šauniai pasirinkusios aprangą, todėl buvo galima atpažinti, iš kurios šokėja gimnazijos klasės.

Renginį pradėjo mokykloje susibūrusi lindy hop‘ą šokanti grupė, kurios pasirodymai ne pirmą kartą pakeri žiūrovus. Vėliau vyko I-III klasių pasirodymai. Kiekvienas buvo išskirtinis, smagus ir labai nuotaikingas! Taip pat komandos turėjo pristatyti ir savo piramidę, kurių originalumas žavėjo!

Kitą dieną klasių atstovės skubėjo žvilgtelėti, kas gi nugalėjo. Pirmąją vietą užėmė II c komandos merginos (taip pat jų piramidė pripažinta originaliausia), antrąją – III a ir II e klasės, na o trečioji vieta atiteko II f komandai. Sveikiname nugalėtojas ir linkime išlikti tokioms sportiškoms bei kūrybiškoms!

Greta Barkauskytė, II a klasės gimnazistė

Biržiškiečiai skinasi kelią tolyn  – pateko į ketvirtfinalį

Vasario 9-oji – pergalinga diena mūsų gimnazijos krepšinio rinktinei. Namuose 102:76 Mykolo Biržiškos gimnazijos krepšinio rinktinė įveikė Pilaitės gimnazijos krepšininkus. MBG krepšinio rinktinės treneris Jonas Ramaška teigė, jog šios varžybos nebuvo sunkios. Jau pirmajame kėlinyje biržiškiečiai negailestingai triuškino priešininkus, ketvirtis baigėsi rezultatu 32:12. Antrasis ketvirtis taip pat buvo sėkmingas, mūsiškiai neleido priešininkams pasivyti, pelnė 25 taškus (Pilaitės gimnazijos krepšininkai – 24 taškus) ir kėlinį pabaigė rezultatu 57:36. Likusiąją varžybų dalį priešininkų komanda ir toliau liko Mykolo Biržiškos gimnazijos krepšinio rinktinei „už nugaros“: trečiasis kėlinys baigėsi rezultatu 82:52, o pasigirdus rungtynių pabaigos švilpukui varžybų protokole užfiksuotas 102:76 rezultatas. Tai reiškia, jog biržiškiečiai ne tik laimi antras varžybas iš eilės, bet ir užsitikrina vietą Vilniaus miesto gimnazijų krepšinio rungtynių ketvirtfinalyje.

Sveikinimai mūsų komandai! Linkime daug pergalių ateityje!

Krepšinio naujienos

Sausio 27 d. Mykolo Biržiškos gimnazija krepšinio aikštelėje sutiko savo varžovus iš Salomėjos Nėries gimnazijos. 14.30 val. nuskambėjęs teisėjo švilpukas paskelbė rungtynių pradžią, aikštelėje pasirodė pirmi mūsų gimnazijos krepšininkai: Šarūnas Tamkevičius, Domas Pociūnas, Vilius Piečiukaitis, Kristijonas Kirlys ir Lukas Naimovičius, bei penketukas iš Salomėjos Nėries gimnazijos. Prasidėjus pirmam kėliniui, pirmuosius taškus pelnė Mykolo Biržiškos gimnazijos krepšininkai, kurie gana sparčiai didino persvarą, tačiau, praėjus maždaug 6-7 minutėms nuo rungtynių pradžios, Salomėjos Nėries gimnazijos rinktinė pasivijo ir pralenkė mūsiškius, rezultatas tapo 12 : 14. Visgi biržiškiečiai nepasidavė ir kėlinį pabaigė rezultatu 25:19. Antro kėlinio pradžioje mūsų krepšininkai dar vis laikė savo pozicjas, tačiau Salomėjos Nėries gimnazijos sportininkai negailestingai laidė kamuolį į krepšį, taip pabaigdami rungtynių ketvirtį rezultatu 35 : 42. Rodėsi, jog trečiame kėlinyje pavyks pasivyti varžovus, tačiau, deja, priešininkų penketukas didino taškų skirtumą, kėlinys baigėsi rezultatu 49 : 66, Salomėjos Nėries gimnazijos naudai.

Paskutinįjį varžybų ketvirtį Mykolo Biržiškos gimnazijos krepšininkai pradėjo visai neblogai. Kai rezultatas buvo 68 : 70, atgijo viltis pasivyti varžovų komandą ir ją aplenkti. Deja, tačiau tam neužteko laiko, o Salomėjos Nėries gimnazijos krepšinio rinktinė pelnė dar 6 taškus, taip laimėdama rungtynes bendru rezultatu 68 : 76.

Nepavyko laimėti šių varžybų – galbūt pavyks kitas. Ačiū rungtynių dalyviams už pastangas ir įtampą keliantį žaidimą!

Krepšinio aikštelėje susirėmė Mykolo Biržiškos ir Salomėjos Nėries gimnazijų rinktinės

Vasario 3 dieną įvyko dar vienos Vilniaus miesto tarpmokyklinės krepšinio varžybos. Anksčiau skaudžią nesėkmę patyrusi mūsų gimnazijos krepšinio rinktinė šį kartą susiveržė diržus ir 15 valandą išvykoje sutiko Vilniaus jėzuitų gimnazijos krepšininkus. „Varžybos buvo labai įtemptos. Žaidimas vyko koja kojon su priešininkų komanda“, - sakė Mykolo Biržiškos gimnazijos krepšinio rinktinės treneris Jonas Ramaška. Pirmajame kėlinyje biržiškiečiai parodė savo galią ir išsiveržė į priekį 12 : 22. Antrame kėlinyje varžovai, rodos, ėmė sparčiai vytis mūsiškius, per visą antrąjį ketvirtį pelnė 22 taškus, tačiau mūsų rinktinė nenusileido ir pelniusi taip pat 22 taškus kėlinį pabaigė rezultatu 34 : 44. Ilgesnės pertraukėlės metu atsikvėpę krepšininkai po teisėjų švilpuko vėl sugrįžo į aikštelę, prasidėjo trečiasis kėlinys, pasibaigęs rezultatu 47 : 59, Mykolo Biržiškos gimnazijos krepšinio rinktinės naudai. Paskutiniajame kėlinyje įtampos tikrai netrūko. Varžovai susiėmė ir sparčiai vijosi Mykolo Biržiškos gimnazijos rinktinę, akimirką atrodė, jog atsigriebti ketinę jėzuitų gimnazijos krepšininkai ims ir aplenks biržiškiečius, tačiau mūsų taiklūs krepšininkai nenusileido, varžybos baigėsi 63 : 66, komanda nugalėtoja tapo Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija.

Anksčiau ar vėliau pralaimėjimas privedė prie pergalės, tačiau užmigti ant laurų nevalia. Sveikiname Mykolo Biržiškos gimnazijos rinktinę ir laukiame dar įdomesnių varžybų ateityje!