top of page

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Pirmadienį, gegužės 16 dieną, I b ir II b klasei teko garbė susipažinti su buvusiu Mykolo Biržiškos gimnazijos mokiniu, rašytoju bei Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto lektoriumi dr. Tomu Vaiseta.

  Istorikas ir rašytojas Tomas Vaiseta džiaugėsi galėdamas nors trumpam sugrįžti į gimnaziją, kuri, jo teigimu, visiškai pasikeitė nuo tada, kai jis joje mokėsi.
   Svečias vedė gimnazistams neeilinę pamoką – pateikė 4 teiginius apie istoriją, kurie nėra pabrėžiami mokantis istorijos mokykloje : 1. Istorija yra mokslas apie dabartį. 2. Istorija nuolat kinta. 3. Istorija nėra tiesa, bet istorija yra tiesos ieškojimas. 4. Istorija nėra tik politika. Pagrįsdamas šiuos teiginius Tomas norėjo parodyti, kuo skiriasi istorijos mokslas mokykloje ir universitete. Gimnazistams lektorius  paliko gerą įspūdį, norėtųsi daugiau tokių pamokų!

   Dėkojame Tomui Vaisetai už apsilankymą ir pasidalinimą patirtimi bei žiniomis! Su juo susitiksime ketvirtadienį gimnazijos literatūros skaitymų renginyje „Vakaro skaitymai“.

                                                                                                                                 Irtautė Gutauskaitė, II b klasės gimnazistė

Susitikimas su istoriku ir rašytoju Tomu Vaiseta

Daugiakalbystės olimpiada

  Šeštadienį, 2016 m. balandžio 16 d., mūsų gimnazijos mokiniai Anna Golovkina (II b), Berta Kardelytė (IV a) ir Edvinas Volkovas (IV b), lydimi anglų mokytojos Linos Morkūnienės, dalyvavo jau penktus metus iš eilės vykstančioje olimpiadoje AŠ KALBU, TU – KALBI, MES – BENDRAUJAME!, kurią organizuoja Tarptautinė Amerikos mokykla Vilniuje (angl. AISV). Olimpiadoje mūsų gimnazijos komanda varžėsi su kitomis Lietuvos mokyklomis. Pirmiausia, komandos turėjo pristatyti savo namų darbus – 1 minutės prisistatymą bet kokia kalba, kuri nėra olimpiados konkursinė kalba. Po prisistatymų prasidėjo pagrindinė olimpiados dalis, kurioje gimnazijos turėjo parodyti savo gabumus penkiose užduotyse: kalbėjimas ekspromtu, kalbų kazino, trumpo filmuko įgarsinimas, juokingos istorijos atpasakojimas trimis kalbomis ir kūrybinio rašymo užduotis, o tuo tarpu mokytojams buvo vedamas seminaras. Po užduočių atlikimo visi mokiniai ir mokytojai buvo pakviesti pietauti mokyklos valgykloje.

            Pasibaigus olimpiados užduotims laukė apdovanojimų ceremonija, iki kurios gimnazistai turėjo beveik 6 valandas laisvo laiko, tad visi nusprendė grįžti namo ir pailsėti. Sugrįžę mokiniai išbandė „Oculus Rift“ - vieną moderniausių kompiuterinių žaidimų technologijų, aplink kurią buriavosi nemažai dalyvių. Tokiu būdu pavyko susipažinti su naujais žmonėmis iš visos Lietuvos, pasidomėti, kaip, kodėl ir kokias kalbas jie mokosi.

               Apdovanoti beveik visi dalyviai įvairiose kategorijose. Daugiausia dėmesio skirta žmonėms, kalbantiems retesnėmis užsienio kalbomis Lietuvoje. Nors ir nepavyko užimti prizinių vietų, Mykolo Biržiškos gimnazija gali pasidžiaugti, jog nepraleido nei vienos daugiakalbystės olimpiados ir už tai gavo atskirą prizą, kartu jaunoji biržiškiečių karta įgaus vertingos patirties ateičiai.

          Viską vainikavo bendras vaišių stalas, kuriame buvo galima paskanauti dideliu jubiliejiniu tortu 5-ųjų olimpiados progai paminėti. Kupini įspūdžių biržiškiečiai džiaugėsi smagiai praleistomis akimirkomis bei saulėta ir giedra diena.

 

 Berta Kardelytė (IV a) ir Edvinas Volkovas (IV b)

Vasario 8 d. Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijoje vyko Nacionalinės gynybos dienos minėjimas. Ta proga kiekvienas gimnazijos moksleivis turėjo galimybę išbandyti save – pabūti kario vietoje. Tiek per pamokas, tiek per pertraukas gimnazijos aktų salėje ir priesalyje vyko karinės pratybos. Smalsuoliai buvo supažindinami su kariuomenėje naudojamais ginklas, apranga, kitu inventoriumi, buvo leista palaikyti rankose tikrą automatą ir išbandyti kario kuprinės svorį. Taip pat vyko taisyklingos rikiuotės, žygiavimo pamokos. Džiugu, jog atsirado labai daug savanorių, nepabūgusių bent minimaliai pajusti, ką reiškia tikra kareivinių tvarka ir drausmė.

Matas Ramonas, III d klasės gimnazistas

Tapk kariu vienai dienai

Lietuvių kalbos dienų renginys LEU

   Kovo 15 dieną Mykolo Biržiškos gimnazijos mokiniai svečiavosi Lietuvos edukologijos universitete, kuriame vyko Lietuvių kalbos dienų baigiamasis renginys. Gimnazistai klausėsi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkės Daivos Vaišnienės, kultūros ministro Šarūno Biručio, LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko Raimundo Paliuko kalbų lietuvių kalbos puoselėjimo bei išsaugojimo tema. Tačiau labiausiai moksleivius sudomino profesorės Reginos Koženiauskienės kalba. Profesorė, nevengdama drąsių, groteskiškų pasakymų, kalbėjo apie kalbos ir moralės tarpusavio ryšį, priversdama klausytojus susimąstyti apie žodio galią.

  Šventinę renginio nuotaiką palaikė savivaldybių atstovų bei bibliotekininkių, apdovanotų už indėlį į Lietuvių kalbos dienų renginių organizavimą, šypsenos bei Lietuvos edukologijos universiteto choro „Ave vita“ ir  Lietuvos vaikų ir jaunimo centro choro „Kivi“ atliekamos dainos.

  Džiugu, kad nepamirštame švęsti, jog turime tokią gražią ir savitą gimtąją kalbą.

 

Miglė Šimukonytė, III b klasės gimnazistė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MBG gimnazistai renginyje
2016-03-15 MBG gimnazistai
Vlkk pirmininkė Daiva Vaišnienė
prof. R. Koženiauskienė
Kultūros ministras Šarūnas Birutis
2016-03-15 renginyje

Prisimename, kodėl esame laisvi

 

   Lygiai prieš 25 metus, naktį iš sausio 12-osios į 13-ąją Lietuvos žmonės įrodė, kad nori ir gali būti laisvi. Ir, svarbiausia, kad gali kovoti už savo laisvę. Ir laisvė bangesnė net už gyvybę.

   Mes, karta, nepajutusi tautinės nelaisvės ir suvaržymų, nepajusime to nenusakomo laisvės troškimo ir tos neapibūdinamos laimės tapus laisviems.

   Noras išsaugoti Lietuvos nepriklausomybę buvo toks stiprus, kad susirinkę prie Seimo ir Televizijos bokšto dainomis apsiginklavę mūsų tėvai ir seneliai buvo pasiryžę stoti prieš tvirtai ginkluotą kariuomenę ir tankus, kurie be gailesčio bandė palaidoti Jų viltis. Bet  14 žmonių atidavė daugiau nei visi kiti, jie atidavė savo gyvybę tik dėl vieno tikslo, kad Jų tauta taptų laisva.

   Dabar, jau gyvendami laisvoje Lietuvoje, mes turėtume jiems padėkoti ir išreikšti pagarbą mūsų laisvės gynėjams, nes mes prisimename, kodėl esame laisvi.

 

Ugnė Budriūnaitė, I b klasės gimnazistė

Pasaka „Alisa stebuklų šalyje“ pabaigė 2015 metus MBG

20151223
20151223
20151223
20151223
20151223
20151223

 

   Gruodžio 23-ąją dieną Mykolo Biržiškos gimnazijoje vyko įspūdinga šventė. Nors už lango siautė vėjas, lijo lietus ir žiema visiškai net nekvepėjo, tačiau nuotaika buvo puiki, nes ilgą laiką ruošęsi mokiniai pagaliau galėjo visiems pademonstruoti savo aktorystės, šokio ar dainavimo įgūdžius.    Būtent paskutinę dieną prieš atsotogas gimnazijoje vyko kalėdinis karnavalas, kurio tema – pasaka „Alisa stebuklų šalyje“. Renginys įdomus tuo, jog visa gimnazijos bendruomenė (taip pat ir mokytojai!) aktų salėje atkūrė šios neįprastos pasakos siužetą. Kiekviena klasė turėjo paruošti savo pasirodymą (vaidinimą, šokį ar dainą) pagal jiems paskirtą Luiso Kerolio kūrinio „Alisa stebuklų šalyje“ skyrių.

 Tikriausiai kiekvienas puikiai žinome šią pasaką ir pamename, kokiame fantazijų pasaulyje atsidūrė pagrindinė herojė Alisa, išgėrusi magiško skysčio iš buteliuko. Kad ir kokie keisti, neįprasti siužeto vingiai yra šioje knygoje, tai nesutrukdė gimnazistams sukurti įspūdingų ir įtraukiančių pasirodymų. Renginį vainikavo saldžios dovanos ir bendra aktorių fotosesija. Dėkojame teatro mokytojai Aldonai Ramelienei, kūrusiai scenarijų ir sutelkusiai tokią gausią gimnazistų bendruomenę. Karnavalas neprailgo, buvo nuotaikingas, įdomus ir stebuklingas, puiki žiemos atostogų pradžia!

   Linksmų švenčių Jums linki visa „MBGatvės“ komanda!

   Iki kitų metų!

Matas Ramonas, III d klasės gimnazistas

Naktis gimnazijoje

naktis_mok_I_g_4

naktis_mok_I_g_4

naktis_mok_I_g_3

naktis_mok_I_g_3

naktis_mok_I_g_2

naktis_mok_I_g_2

naktis_mok_I_g_1

naktis_mok_I_g_1

naktis_mok_I_g

naktis_mok_I_g

   Vėlų, lietingą, o gal šiek tiek ir snieguotą gruodžio 18 dienos vakarą, I g klasės mokiniai rinkosi mokykloje.  Nusprendėme čia praleisti naktį. Tai puiki proga geriau pažinti vienas kitą, pabendrauti ne pamokose, smagiai ir įdomiai pabūti jaukioje gimnazijos aplinkoje.

   Vakaro pradžioje susipažinome su taisyklėmis, kurių privalėjome laikytis. O tada prasidėjo veiksmas: mūsų šaunioji auklėtoja paruošė mielą siurprizą – mūsų klasės jau patirtų nuostabių akimirkų filmuką. Buvo smagu pažvelgti į save iš šalies. Vėliau pažaidėme keletą žaidimų, padedančių sustiprinti komandinį darbą ir geriau pažinti vienas kitą. Toliau buvo pateikta dar viena auklėtojos staigmena – pasaka, kurioje vaidinome mes visi. Mums teko labai skirtingi vaidmenys: nuo katytės, beržo, uosio, eglių giraitės iki didžiulės ūkininkų šeimos... Ir mums puikiai sekėsi.

   Smagiausias ir ilgai lauktas vakaro momentas – kalėdinės dovanėlės. Pripažinkime, kiekvienam smagu jas gauti, o dovanoti dar smagiau! Pasikeitę kalėdinėmis dovanėlėmis, jas apžiūrėję, pasidžiaugę ir padėkoję savo slaptiems Kalėdų seneliams, nusprendėme pamiklinti protą ir pasitikrinti žinias Viktorijos ir Ugniaus parengtame protų mūšyje. Kova vyko taip ilgai ir įnirtingai, kad išvargę kritome žiūrėti filmo.  

   Veikla vyko visą naktį: pokalbiai, daugybė žaidimų, daug juoko ir gerų emocijų... Tie, kas buvo labiausiai pavargę nuo šurmulio ir įspūdžių, galėjo prigulti jaukioje ir tylioje klasėje.

   Ši naktis mokykloje mums paliko neišdildomų įspūdžių, daugybę puikių emocijų ir šiltų prisiminimų!

 

Aistė Bagdonavičiūtė ir Barbora Bašytė, I g klasės gimnazsitės

Nuotraukos Emilijos Onos Moisiejenko, I g klasės gimnazistės

 

 

 

AIDS protmūšis

Amerika ir Lietuva viename žmoguje

Generalinės Asamblėjos diena MBG

                           Kiek snūduriuojantys lietingą pirmadienį Mykolo Biržiškos gimnazijos mokiniai buvo pažadinti ir paskatinti aktyviai veikti.

   Lapkričio 30 dieną aktų salėje vyko Generalinės Asamblėjos diena – Europos Jaunimo Parlamento sesijos paskutinė diena, per kurią mokiniai turėjo išanalizuoti jau ankstesnėse EJP sesijose parašytas rezoliucijas. Rezoliucijos – tai iškeltų problemų sprendimai. Keturi komitetai turėjo apginti savo rezoliuciją ir paneigti arba išryškinti kitų rezoliucijų minusus. Prieš įtemptą darbą visi komitetai, žaisdami linksmus žaidimus, pažino savo komandos narius. Tačiau po visų smagumų laukė rezoliucijų analizė ir kalbų rašymas. Po pasiruošimo etapo visi komitetai susirinko priimti arba atmesti pateiktų rezoliucijų.

        Generalinės Asamblėjos diena patiko visiems – tiek dalyviams, tiek organizatoriams. Viską organizavo ir renginiui vadovavo šiemet Mykolo Biržiškos gimnaziją baigęs Vilius Paškevičius. ,,Pirmą kartą vadovavau šiam renginiui. Nesitikėjau tokio gero darbo tiek iš savo komandos, tiek iš mokinių. Džiaugiuosi, kad Mykolo Biržiškos gimnazija sutiko surengti šį renginį, kuris svarbus ne tik man, bet ir mokiniams “, - mintimis dalinosi Vilius.            

  Laukiame dar daugiau tokių puikių renginių gimnazijoje!

                                                                                                            Irtautė Gutauskaitė, II b klasės gimnazistė

 

 

    Po penkių pamokų į aktų salę sugužėjo daug mokinių ir mokytojų. 2015 – šviesos metai, todėl gruodžio 10-ąją mūsų gimnazijoje vyko integruoto fizikos, kalbų ir menų projekto renginys ,,Tebūnie šviesa“. Projektą rengė visas būrys gimnazijos mokytojų: rusų kalbos mokytoja Ala Tichomirova, lietuvių kalbos mokytoja Regina Kačinskienė, teatro mokytoja Aldona Ramelienė, muzikos mokytoja Daiva Merkienė, fizikos mokytoja Roza Miliajeva, dekoratorius Petras Pivoriūnas bei skyriaus vedėja Rūta Sodeikienė.

   Renginyje buvo deklamuojama poezija – Vytauto Mačernio, Henriko Radausko, Salomėjos Nėries ir kitų poetų eilėraščiai lietuvių ir užsienio (rusų) kalbomis. Skambėjo fortepijonu atliekama klasikinė muzika, šiuolaikinį šokį atliko baltais apsiaustais apsigaubę moksleivės iš MBG šokių grupės. O teatro studija ,,Žmogonai“ netgi parengė trumpą vaidinimą rusų kalba pagal Maksimo Gorkio ,,Senė Izergil. Aktoriai parodė ne tik puikius šokių bei vaidybos įgūdžius, bet ir fizikos, užsienio (rusų) kalbos žinias. Visi šventės dalyviai buvo pasiruošę, o tarp pasirodymų taip pat nebuvo kada nuobodžiauti, kadangi pertraukėles profesionaliai ir su švelnia humoro gaidele pagyvino renginio vedėjai trečiokai gimnazistai Jonas Lukas Brūzga ir Gytis Malinauskas.

   Šis renginys buvo skirtas šviesai ne tik kaip moksliniam reiškiniui, o greičiau paskatinti žmones skleisti vidinę šilumą ir dalintis ja su kitais. Belieka tikėtis ir daugiau tokių šiltų, mokinių meniniams gabumas pasireikšti leidžiančių renginių, spinduliuojančių šviesą.

 

 

Kornelija Juknytė, IV b klasės gimnazistė, 2015 metai

Tebūnie šviesa!

Šviesos_renginys_2015_6
Šviesos_renginys_2015_1
Šviesos_renginys_2015_8
Šviesos_renginys_2015_7
Šviesos_renginys_2015_4
Šviesos_renginys_2015_5
Šviesos_renginys_2015_3
Šviesos_renginys_2015_2

 

  Gruodžio 3 dieną, per septintą pamoką visi pirmokai sugūžėjo į aktų salę, kur vyko AIDS dienos protmūšis.

  Gruodžio 1 d. – pasaulinė kovos su AIDS diena, tad šia proga gimnazijoje buvo suorganizuotas  protmūšis pirmų klasių mokiniams.

   Kiekviena komanda turėjo atsakyti į 20 klausimų, kuriems atsakyti buvo skiriama viena minutė.

   Protmūšį organizavo ir vedė naujas gimnazijos biologijos mokytojas Romas Darafėjus.

 

 

Austė Steponavičiūtė, I b klasės gimnazistė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aids_protmūšis_2015_5
Aids_protmūšis_2015_4
Aids_protmūšis_2015_3
Aids_protmūšis_2015_2
Aids_protmūšis_2015_1
Aids_protmūšis_2015

   Šią savaitę gimnazijos mokiniai per tikybos ir etikos pamokas galėjo sutikti svečią – vienuolį Juozapą Glėbą iš Pranciškaus Ksavero vienuolyno. Daugelis gimnazistų jį yra matę anksčiau, mat Juozas, pakviestas tikybos ir etikos mokytojos Irenos Jonikaitės, jau ne pirmus metus lankosi Mykolo Biržiškos gimnazijoje.

   Daugelis stereotipiškai mano, jog vienuolis – žmogus, neturintis kitų drabužių kaip tik abitą ir nuolat besinešiojantis rankose Bibliją. Juozas – vienuolis, neatitinkantis stereotipų, kurio kalbėjimo maniera skatina klausytis dėstomų minčių be galo atidžiai, įsiklausyti į sakomus žodžius. Šis vienuolis, kalbėdamas anglų kalba (kalboje vis pasitaiko ir lietuviškų žodžių), visada kitus pasitinkantis su šypsena, sugeba priversti jaunus žmones susimąstyti. „MBGatvė“ kalbina šį gimnazijos svečią.

 

Jūsų giminaičiai lietuviai, tačiau gyvenote JAV ir vėliau atvykote į Lietuvą. Papasakokite apie tai plačiau.

 

Gimiau Amerikoje ir ilgą laiką galvojau, jog nevažiuosiu į Lietuvą, kadangi tuo metu ji buvo Tarybų Sąjungos sudėtyje, tačiau, kai Lietuva atgavo nepriklausomybę, nusprendžiau atvykti. 1994 metais apsilankiau Lietuvoje pirmą kartą, o 1996 metų pradėjau čia rimtai dirbti. Gyvenu čia jau 20 metų, bet vis nuvykstu į JAV.

 

Be to, kad esate vienuolis, ką dar veikiate gyvenime?

 

Visuomet norėjau būti apsuptas žmonių, todėl esu ir mokytojas. Vedu studentams bei mokiniams sielovadą, taip pat buvau vokiečių kalbos, tikybos ir etikos mokytojas.

Kas Jus paskatino pasirinkti būtent tokį gyvenimo kelią?

Niekada negalvojau, kad galėčiau būti mokslininkas, kone visą vaikystę labai troškau būti tramvajaus vairuotojas. Kai buvau aštuntoje klasėje, man dėstė vienuolė, kuri ir privertė mane susimąstyti apie tokį likimą. Ši vienuolė buvo nuostabi mokytoja, be to, mano aplinkoje egzistavo ir vienuolių bendruomenė. Būtent ta bendruomenė, galimybė būti, priklausyti jai mane įkvėpė. Atsiradus galimybei stoti į vienuolyną, ja pasinaudojau. Kiekvienais metais priimdavome metinius įžadus, o po aštuonerių metų priėmiau paskutiniuosius įžadus, visam gyvenimui. Kaip jau minėjau, visuomet norėjau būti tarp žmonių, todėl taip pat tapau mokytoju.

 

Kokius didžiausius skirtumus pastebėjote tarp Lietuvos ir Amerikos jaunimo, atvykęs mokytojauti čia?

 

Tuo metu, kai atvykau, didžiausias skirtumas buvo tai, jog lietuvių moksleiviai nedėvi džinsų, o tai tuo metu JAV buvo populiarumo viršūnėje (šypsosi). Taip pat Amerikoje tuo metu buvo įprasta, kad mokiniai ar suaugusieji į darbą/mokyklą važiuoja automobiliu apie 20-30 kilometrų, Lietuvoje tai ir dabar pasitaiko retai. Visgi šiais laikais nematau kažkokių didelių skirtumų tarp amerikietiško ir lietuviško jaunimo.

 

Jūs labai gerai kalbate lietuviškai. Sakoma, jog mūsų kalba yra viena sudėtingiausių  pasaulyje. Kaip Jums sekėsi mokytis lietuvių kalbos?

 

Vaikystėje pasakiau sau, kad nenoriu kalbėti lietuviškai, nes jaučiau tėvų spaudimą kalbėti šia kalba ir maniau, kadangi Lietuva priklauso Tarybų Sąjungai, man jos tiesiog nereikės. Tačiau, šaliai atgavus nepriklausomybę, atvykau į Lietuvą, labai norėjau čia dirbti ir nusprendžiau mokytis lietuvių kalbos. Kiekvieną vakarą skaitydavau didžiulę lietuvių kalbos gramatiką. Sunkiausiai man sekėsi susidoroti su galūnėmis. Tuo metu daugiau mokiausi iš knygos nei iš žmonių kalbos, bet, bėgant laikui, išmokau kalbėti taip, kaip dabar ir moku.  

 

Nemažėja skaičius jaunų žmonių, emigruojančių į užsienį.  Jūs kaip tik atvykote iš JAV. Kas Jums labiausiai patinka Lietuvoje?

 

Lietuviški liaudies šokiai ir muzika. Lietuva turi du puikius simfoninius orkestrus (Lietuvos nacionalinis ir Lietuvos valstybinis simfoniniai orkestrai) bei kamerinį orkestrą. Kai tik galiu, aplankau įvairius jų koncertus, kurie būna nuostabūs!

Dėkojame Juozui už atsakymus ir tikimės pamatyti jį kitais metais!

 

Greta Barkauskytė, II a klasės gimnazistė

 

Tolerancija + pyragai

4
3
2
1

 

           Lapkričio 16-ą dieną visame pasaulyje minima Tolerancijos diena. Ji neaplenkė ir Mykolo Biržiškos gimnazijos bendruomenės. Šią dieną, manau, kiekvienas turėtų susimąstyti apie savo požiūrį į žmones ar kitus gyvus individus. Netylant įvairioms nuomonėms apie pažeidžiamiausias socialines grupes, šiemet šios dieną pasaulis yra kviečiamas susimąstyti apie tai, ką reiškia gyvybė ir kur yra riba tarp žmogiškųjų vertybių ir žvėriškų instinktų, glūdinčių kiekviename iš mūsų, kadangi Tolerancijos diena minima vos kelios dienos po žiaurių išpuolių Paryžiuje. Taip pat būtent lapkričio 16-ąją biržiškiečiai, prisidėdami prie pasaulinės akcijos, pagerbė teroro aukas tylos minute.

            Nors ir sklandant niūroms nuotaikoms, mokykloje, kaip ir buvo jau ilgą laiką planuota, gimnazistai paminėjo ir Pyragų dieną. Šią dieną už parduotus savo kepinius surinkti pinigai aukojami  „Išsipildymo akcijai“. Per  ilgąsias pertraukas prie aktų salės  mokiniai galėjo paskanauti įvairių pyragų, keksiukų ar kitų kepinių. Gimnazijos bendruomenės nariai galėjo trumpai pabėgti nuo rūpesčių, problemų ir pasmaližiauti. Mokinius ir jų mokytojus pasitiko II c klasės mokinės, dalijusios  sentencijas.

            Minėdama ir  Tolerancijos dieną, ir Pyragų dieną, noriu palinkėti: išmokime pamatyti ir vertinti gražius, tačiau nedidelius dalykus: ar tai būtų skanus keksiukas, graži perskaityta mintis, krentantys rudeniniai lapai, ar įdomus ir negirdėtas faktas, išgirstas pamokų metu. Juk ne veltui  „Keistuolių teatro“ spektaklyje „Geltonų plytų kelias“ Kaliausė sakė:„Svarbiausia – įžvelgti stebuklą paprastuose dalykuose!“

 

Greta Barkauskytė, II a klasės mokinė

 

Nuotraukos Ievos Baliasinovaitės, II a klasės mokinės

MBG mokinių prezidento rinkimai

MOKINIŲ PREZIDENTO RINKIMŲ NUOTAIKOS

 

   Šį pirmąjį lapkričio penktadienį Mykolo Biržiškos gimnazijoje įvyko mokinių prezidento rinkimai, kuriuose dalyvavo dvi antrokės – II b klasės mokinė Rūta Sičiūnaitė ir II g klasės mokinė Vaiva Valantiejūtė.

  Kone per visas pertraukas iš aktų salės sklido šurmulys, čia gimnazistai balsavo už vieną iš kandidačių, kuri, jų manymu, verta būti išrinkta MBG prezidente. Pakalbinome gimnazistus ir klausėme, kas paveikė jų sprendimą. Daugelis sakė, jog didelės įtakos turėjo kandidačių motyvaciniai laiškai, tačiau apsispręsti padėjo trečiadienį (11-04) įvykę debatai, per kuriuos mokiniai galėjo užduoti klausimų kandidatėms.

  • Manau, jog prezidentas turi itin rimtai žiūrėti į savo pareigas, todėl rinkausi kandidatę, kuri, mano manymu, taip ir daro. Kandidatė, už kurią balsavau, įtikino, jog ji sugebės eiti šias pareigas. (Eglė)

  • Mano nuomonę labai paveikė motyvacinis laiškas ir debatai. Po jų mano pasirinkta kandidatė įtikino ne tik mane, bet ir daugelį mano pažįstamų, kad ji yra kompetentinga, patyrusi, stipri emociškai, motyvuota ir žinanti, ką daro. (Elena)

  • Pažįstų kandidatę, kurios naudai ir atidaviau savo balsą, todėl tvirtai žinau, jog ji su prezidento pareigomis susitvarkys. (Gintė)

  • Viskas išaiškėjo po debatų. Būtent tada ir nusprendžiau, už kurią kandidatę balsuosiu. (Darijuš)

  • Per debatus išgirdau, jog prieš kelias minutes mano pasirinkta kandidatė siūlo realius dalykus, nežadėjo to, ko negalės ar bus labai sunku įvykdyti. Ypač didelis pliusas, kad kandidatė pasakė, ko ji negali. (Meda)

  • Mano nuomone, viena kandidatė yra stipresnė už kitą, ji ne tik žada, bet ir daug daro. Manau, jog mano pasirinktos prezidentės pažadai virs darbais. (Irtautė)

  Taigi, per šeštąją pamoką visa mokykla trumpam sukluso, nes buvo pranešta, jog MBG prezidente tapo Rūta Sičiūnaitė! Sveikiname Rūtą ir linkime sėkmės! Dėkojame Vaivai už aktyvumą, geranoriškumą!

 

Greta Barkauskytė, II a klasės mokinė

Gimnazijos mokinių prezidento rinkimų debatai

Ispanija mūsų gimnazijoje

 

   Šiandien, lapkričio 4 - ąją, per ketvirtą pertrauką mokyklos koridoriai buvo neįprastai tušti ir tylūs. Gimnazistai ir mokytojai sugūžėjo į aktų salę pasiklausyti, ką naujo pasiūlyti turi dvi šiųmečių mokyklos prezidento rinkimų kandidatės antrokės – Vaiva Valantiejūtė ir Rūta Sičiūnaitė.

   Debatus pradėjo ir žodį tarė MBG mokinių prezidento kadenciją baigiantis Norbertas Pašukonis. Po gausių ovacijų į nekantraujančią publiką kreipėsi pirmoji kandidatė Vaiva Valantiejūtė. Ji žadėjo tęsti Norberto pradėtų idėjų įgyvendinimą, pavyzdžiui, poilsio zonų įkūrimą. Vaiva dalijosi idėjomis organizuoti naujus renginius, kaip kad ,,Biržiškos talentai“, gerinti mokinių ir mokytojų santykius, rengti pasikalbėjimus bei akcijas.

   Kita kandidatė – Rūta Sičiūnaitė – pasirodė kaip labai reikli bei užsibrėžto tikslo siekianti asmenybė. Nustebino jos nemenki pasiekimai – ji yra viena iš Vilniaus debatų lygos įkūrėjų, taip pat ir Lietuvos delegacijos tarptautinėje sesijoje Berlyne narė. Jos siekiamybė – suburti tvirtą, idėjas įgyvendinti gebančią savivaldos komandą, taip pat organizuoti įvairius renginius ir garsinti mūsų gimnazijos vardą.

   Abi kandidatės puikiai susidorojo ir su publikos užduotais klausimais. Mokiniai domėjosi ir ieškojo būdų, kaip įgyvendinti žadėtas, bet taip ir neįrengtas, ,,chill” zonas. Abi kandidatės pasirodė gana stiprios, atkaklios ir įdomios asmenybės, ir dabar belieka tik sulaukti penktadienio, kai sužinosime, kuri iš jų taps naująja MBG mokinių prezidente.

 

Kornelija Juknytė, IVb klasės mokinė

   Tikriausiai ne vienas biržiškietis spalio mėnesį koridoriuje pastebėjo naują mokytoją.  Mokiniams, kurie su ja pasisveikindavo, mokytoja su šypsena ispanų kalba atsakydavo: ,,Buenas dias!“ Tai buvo anglų kalbos mokytoja, su mainų programa atkeliavusi į mūsų mokyklą ir tarsi atnešusi šiltą Ispanijos saulę į mūsų jau rudenėjančią Lietuvą. Plačiau apie mainų programą pasakojo MBG anglų kalbos mokytoja Lina Morkūnienė.

 

   Jūs dalyvaujate „šešėliavimo“ programoje.  Kas tai yra?

   2014 metais trijų šalių: Ispanijos, Vengrijos ir Lietuvos  – anglų kalbos mokytojų asociacijos sukūrė projektą CITA (Cooperation and Innovation in Teachers’ Associations) ir gavo finansavimą pagal Erasmus+ programą. „Job shadowing“  yra CITA projekto dalis, joje dalyvauja 6 mokytojai, po du iš kiekvienos šalies.

 

Kaip sužinojote apie šią programą?

Visada ieškau galimybių tobulintis ir stažuotis, bendrauju su daugybe anglų kalbos mokytojų visame pasaulyje, tai nenuostabu, kad kartais ne tu ieškai, o suranda tave.
 

   Gal galėtumėte papasakoti, kokie yra pagrindiniai šios programos tikslai?

   Pagrindinis CITA projekto tikslas – anglų kalbos mokytojų asociacijų bendradarbiavimo stiprinimas. „Šėšėliavimas“ – tai mokytojų mainai, kai reikia būti kolegos „šešėliu“, t.y. pabuvoti mokytojo iš kitos šalies vietoje: stebėti darbą, bendrauti su mokiniais, įvertinti darbo metodiką, surasti pliusų ir minusų, vesti pamokas, dalyvauti mokyklos renginiuose, pabendrauti su kolegomis ir administracija, susipažinti su kitos šalies švietimo sistema, istorija, politika, kultūra.


   Kokios įgijote patirties dalyvaudama šios programos veikloje?

   Neįkainojama, kai gali dalintis savo patirtimi, metodais, sužinoti naujovių iš kolegų, atkeliavusių tūkstančius kilometrų. Išbandyti save kito žmogaus darbo vietoje yra iššūkis, nes skiriasi pamokų trukmė, mokinių skaičius klasėje. Bendravimas su kitos šalies mokytojais ir mokiniais skatina ir verčia mąstyti ir, žinoma, prisitaikyti.

 

   Spalio mėnesį į mūsų gimnaziją buvo atvykusi anglų kalbos mokytoja iš Ispanijos. Kokį įspūdį jai paliko mūsų mokykla, mokslo lygis bei pati bendruomenė?

   Spalio 12-16 mūsų gimnazijoje lankėsi anglų kalbos mokytoja Apolonia Alou iš Balerų salyno, Maljorkos. Ji buvo mano „šėšėliu“ visą savaitę.  Gimnazija ir mūsų bendruomenė jai paliko didžiulį įspūdį. Ypatingai džiaugėsi mokinių dėmesingumu ir kultūra, nes jau antrą dieną, sutikę mokytoją koridoriuje, mokiniai šypsodavosi ir sveikindavosi „Buenas dias“ ar „Good morning“. Taip pat sužavėjo mokinių anglų kalbos lygis ir dėmesingumas per pamokas, kaip sake mokytoja Apolonia, smagu, kai mokiniai yra įpratę klausytis. Mokytoja pristatė savo mokyklą, švietimo sistemą ir teigė, kad maloniai jautėsi pamokos pabaigoje, kai padaugėdavo susidomėjusių akių. Mano kolegė Apolonija prisipažino, kad nuo pirmos dienos jautėsi gimnazijos dalimi.

 

Ar Jūs taip pat žadate vykti į užsienio šalį pagal mainų programą? Jei taip, papasakokite plačiau, ko tikitės ir pan.

   Taip, vasario mėnesį planuoju vykti į mokyklą, kur dirba mokytoja Apolonija, ir būsiu jos „šėšėliu“. Mes jau susitarėme dėl būsimos veiklos ir kokias pamokas reikės vesti. Ko tikiuosi? Prieš atvažiuojant mokytojai Apolonijai buvo daug klausimų ir nežinios, dabar jau žinome, kaip viskas vyksta. Man tikru iššūkiu taps darbas su didele grupe mokinių,  nes reikės sudominti daugiau nei 30 mokinių klasėje, o ir pamokų trukmė Ispanijoje 55 min.  Be to, pirmos trys pamokos vyksta be pertraukų. Tikiuosi, jausiuosi taip pat nuostabiai paskutinę darbo dieną Ispanijoje, kaip Apolonija jautėsi pas  mus Lietuvoje, ir džiaugsiuosi kiekviena praleista akimirka,  nes tai iššūkis, vedantis tobulėjimo link.

 

 

Kornelija Juknytė, IV b klasės mokinė

Ekskursija Markučiuose

Technologijos ir ateities medicina

   Saulėtą spalio 15 dienos vidurdienį II b klasės mokiniai kartu su auklėtoja Ala Tichomirova lankėsi literatūriniame Aleksandro Puškino muziejuje Markučiuose, Vilniuje. Gimnazistai,  per rusų kalbos pamokas skaitę ir ne kartą kalbėję apie šį garsų rusų poetą bei jo kūrybą, praturtino savo žinias apie A. Puškino gyvenimą ir asmenybę, sąsajas  su Lietuva. Mokiniai ne tik pabuvojo name, kuriame gyveno pats rašytojo sūnus Grigorijus Puškinas, bet ir aplankė jo kapą, pasigrožėjo aplink sodybą esančia gamta.

   Mokiniai džiaugėsi atvykę į šį muziejų ir mielai apsilankytų dar kartą.

                                                                                      Irtautė Gutauskaitė, II b klasės mokinė

 

 

    Ateities medicina priklauso nuo technologijų. Procedūros ir tyrimai, apie kuriuos prieš kelis dešimtmečius niekas nekalbėjo , šiandien yra kasdienybė. Pažanga nanotechnologijų, biotechnologijų ir informacinių technologijų srityse suteikia vis daugiau galimybių žmogaus sveikatai tausoti ir gerinti. Jei pažvelgtume, kokios naujovės laukia medicinos ateityje, pamatytume dar kitokį vaizdą, negu jis yra šiandien. Neįsivaizduojama tampa įmanoma. Medicinos fizika yra mokslas, padedantis suprasti, pritaikyti ir valdyti įmantriausias technologijas kasdieninėje medicininėje praktikoje. Antradienį 13 valandą mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ paskaitą šia tema mūsų gimnazijoje skaitė dokt. Marius Stalnionis. Jis įdomiai pateikė įvairias temas, tokias kaip kognityvūs kompiuteriai, genomika, 3D spausdintuvų bei robotų pritaikymas medicinoje, nanomedicina ir t.t.

   Kartais žmogaus negalavimai gali būti prisikiriami daugiau negu  vienai ligai ir gydytojams ne visada lengva atskirti, kuria liga sergama. Tokiu atveju labai praverstų kognityvūs kompiuteriai. Jie peržiūrėtų tūkstančius įvairiausių duomenų ir padėtų nuspręsti, kuo serga žmogus. Tai labai palengvintų gydytojų darbą, o ir pacientams netektų netyčia gydytis ligos, kuria jie neserga.

Kiekvienas žmogus yra unikalus ir kiekvienas turi tik jam būdingas genų sekas. Tai ir tyrinėja genomika. Žinant kiekvieno individo genomą, būtų galima kurti vaistus, tinkamus būtent tam žmogui. Tai individuali medicina. Tokiu būdu vaistai taptų veiksmingesni, nes būtų pritaikyti būtent tam tikrai genų sekai. Šiai technologijai taip pat reikėtų „išmanesnių“ ir spartesnių kompiuterių, kurie kauptų žmonių genetinę informaciją.

   Dar vienas būdas, kaip būtų galima pritaikyti išmaniąsias technologijas medicinai, – tai mobili sveikata. Šiais laikais didžioji dalis žmonių turi išmaniuosius telefonus, kuriuose yra gausybė programėlių, skirtų savo sveikatos būklei tikrinti. Tokių programų duomenis būtų galima siųsti tiesiai gydytojams, kurie nuolat matytų, kai keičiasi žmogaus situacija ir galėtų spėti apie būsimas ligas arba kontroliuoti  ilgalaikę ligą.

   Viena iš įdomiausių paskaitos temų – 3D spausdintuvai bei robotai medicinoje. Kaip būtų nuostabu, jei kiekvieną reikalingą organą būtų galima tiesiog išsispausdinti? Šios technologijos pritaikymas išgelbėtų tūkstančius žmonių, kuriems reikalingas organų donoras.  Žinoma, 3D spausdintuvai nelabai tiktų ekstremalioms situacijoms – išspausdinti didesnį organą užtruktų labai ilgai, todėl būtų paprasčiau juos taikyti neskubioms operacijoms, bent kol jų darbo greitis nepaspartėjo. Labai naudingi sudėtingose operacijose būtų ir robotai. Jie padėtų  pasiekti labai sudėtingai prieinamas vietas ir, pavyzdžiui, susiūti nutrūkusius kapiliarus ar atlikti operacijas tokiose kūno dalyse, su kuriomis ypač jautrios.

   Ar kada nors teko atlikti praktiką virtualioje realybėje? Taip mokytis ateityje galės visi mediciną besimokantys studentai.  Norint išmokti atlikti viena ar kitą operaciją reikėtų daug kartų praktikuotis, tačiau juk negalime atlikti praktikos su tikrais, gyvais žmonėmis. Šiai problemai spręsti buvo sukurta įvairių žaidimo tipo programų, kuriuose yra susimuliuojama viena ar kita operacija ir šitokiu būdu studentai gali išmokti ją atlikti. Panašus būdas yra taikomas ir apmokant gydytojus dirbti su, pavyzdžiui, roboto rankomis.

   Nanomedicina – svarbiausia paskaitos tema.  Šiuolaikiniai vėžio gydymo būdai  (t.y. švitinimas ir chemoterapija) kenkia mūsų organizmui, tad mokslininkai sugalvojo naują būdą, kaip vaistus nugabenti tiesiai į vėžines ląsteles. Prie nanodalelių yra pritvirtinami vaistai nuo vėžio, o pati dalelė „prikabinama“ prie molekulės, kurią organizmas priima ir nebando pašalinti jos kaip svetimkūnio. Tuomet molekulė „nuvairuoja“ nanodalelę prie vėžinių ląstelių, kur dalelės patenka į mutavusių ląstelių vidų, ir tada vaistai, patekę į ląstelę, ją sunaikina. Žinoma, tai yra labai sudėtinga technologija, nes labai sunku atskirti vėžines ląsteles nuo sveikų, todėl kol šią technologiją bus galima plačiai taikyti, dar praeis šiek tiek laiko.

    Paskaitos pabaigoje doktorantui buvo užduotas labai įdomus klausimas: „Ar po dvidešimties metų mums išvis dar reikės gydytojų?“ Atsakymas, žinoma, yra taip, tačiau jų darbo diena labai skirsis nuo mūsų laikų. Ateityje gydytojai iš esmės bus reikalingi tam , kad prižiūrėtų mašinų darbą ir tikrintų gydymo kokybę. Darbas bus lengvesnis, tačiau ne mažiau atsakingas.

    Paskaita tikrai sudomino ir suteikė daug naudingos informacijos apie medicininę fiziką ir mūsų ateities gydymąsi. Džiaugiuosi, kad joje dalyvavo ir daugelis gimnazijos trečiokų, besimokančių fiziką ar biologiją išplėstiniu kursu.

 

Ema Baliūnaitė, III e klasės mokinė

bottom of page