top of page

MBG eruditai

 

 

Gimnazijos pasididžiavimas – ,,Eruditų klubas“

 

                      Tikriausiai kiekvienas, besimokantis ar dirbantis Mykolo Biržiškos gimnazijoje, yra girdėjęs apie ,,Eruditų klubą“ ir apie kone kiekvieną pentadienį po trijų pamokų per ilgąsias pertraukas vykstančias viktorinas. ,,Per šiuos mokslo metus iš viso buvo užduota apie keturis šimtus klausimų, o atsakyta – beveik trys šimtai“, – pasiekimais dalijosi fizikos mokytojas Vidas Pakštas, kuris ir yra šio klubo įkūrėjas.

 

Kornelija.: Laba diena. Visų pirmiausia norėčiau paklausti, kaip kilo idėja įkurti ,,Eruditų klubą“?

 

Vidas Pakštas (toliau – V.P.): Na, aš pats nuo ,,senų senovės“ užsiimu visokiomis viktorinomis, turbūt daugiau kaip dvidešimt metų. Jau penkiolika metų mokykloje rengiu įvairius renginius, tokius kaip ,,Fungama“ ir panašias viktorinas. Na, o idėja kilo, nes dabar ypač išpopuliarėję protmūšiai, kuriuose dalyvauju ir pats. Manau, kad mokykloje tai yra geras dalykas, nes mes viktorinose nesiorientuojame į tam tikrą sritį, o bandome aprėpti kuo plačiau. Tai nėra tik fizikos ar biologijos, o bendro išsilavinimo patikrinimas.

 

K.: Kiek metų jau gyvuoja klubas?

 

V.P.: Iš viso trejus metus, o prieš tai dar buvo ir pradinių bandymų, jie tęsėsi apie dvejus ar trejus metus.

 

K.: Besidomint ,,Eruditų klubu“, kilo klausimas: kaip sugalvojote šį pavadinimą?

 

V.P.: Iš principo tai nėra klubas, tai neformaliojo ugdymo būrelis. Nesinorėjo pasisavinti ,,Protmūšio“ pavadinimo, nes jis yra patentuotas. ,,Smegenų mankšta“ gal irgi būtų tikęs, bet  erudicija – tai mąstymo logika.

 

K.: Ar galėtumėte plačiau papasakoti apie būrelio veiklą, kur dalyvaujate ir kokia veikla užsiimate?

 

V.P.: Gimnazijoje savanorių tikrai daug, nė vienas nėra verčiamas dalyvauti. Susirenka nuo penkiolikos iki dvidešimties mokinių, tada jie susiskirsto į komandas po penkis ar  šešis žmones. Vadinasi, ateina 1/7 gimnazistų ir savanoriškai žaidžia. Tos komandos, kurioms gerai sekasi, paprastai būna  nukreipiamos į įvairiausius miesto renginius. Pavyzdžiui, šiais metais tokių renginių buvo trys. Pernai ir užpernai renginius organizuodavo Vilniaus licėjus, taip pat žaisdavome mūsų mokykloje bei Vilniaus Simono Daukanto gimnazijoje. Taigi per mokslo metus įvyksta trys keturi renginiai tarp gimnazijų, miesto komandų.

 

K.: Norinčių dalyvauti ir aktyvių žmonių yra nemažai?

 

V.P.: Taip, norinčių yra daug.

 

K.: Ar mokiniams, kurie dalyvauja ,,Eruditų klubo“ veikloje, atsiveria didesnės ateities perspektyvos?

 

V.P.: Manau, didžiausia ateities perspektyva yra sugebėjimas logiškai mąstyti. Tas, kuris mąsto, perspektyvų randa pats ir man atrodo, kad tai yra tikrai naudingas dalykas.

 

K.: Kokiais klubo pasiekimais galite pasigirti?

 

V.P.: Šiais metais Lietuvos Kredito Unijos organizuoto renginio ,,Neslėpk žinių – ateik į protų mūšį!“ devintų dešimtų klasių moksleiviams atrankos ture dalyvavo visa Lietuva, penki ar šeši miestai tuo pačiu metu turėjo atsakyti į tuos pačius klausimus. Iš kiekvieno regiono ir pagal geriausią rezultatą buvo atrenkama po dvi komandas. Biržiškiečių komanda ,,Moraliniai“ (Audrius Vaitiekėnas, Dominykas Stubras, Tomas Šekštela, Norbertas Pašukonis, Domantas Jūras, Ignas Malinauskas, Ugnius Binkauskas) iš Vilniaus pateko pirmu numeriu, o respublikiniame renginyje Kaune užėmė trečią vietą. (Kovo 14 dieną vykusį renginį vedė Robertas Petrauskas – aut.past.). Dabar nugalėtojai ruošiasi važiuoti į pramogų parką. Taip pat visuomeninė organizacija ,,Žingeidus jaunimas“ pakvietė dalyvauti ISM universitete vykusiame protmūšyje. Ten dalyvavo mūsų gerai žaidžiantys gimnazistai ir laimėjo antrą vietą. Tarp mokyklų kasmet vyksta jau tradicija tapęs renginys, panašus į ,,Fungamą“. Šiais metais Vilniaus Simono Daukanto gimnazijoje įvyko turas ,,Kas yra kas“, kuriame dalyvauja moksleiviai iš Vilniaus Žemynos, Žvėryno, Žirmūnų, Simono Daukanto ir Mykolo Biržiškos gimnazijų. Ten reikėjo siųsti po dvi komandas, tad išsiuntėmė tikruosius lyderius: ketvirtokų komandas  ,,Chtotiniai“ (kapitonas – Vilmantas Venckūnas, Vaiva Unguraitytė, Danielė Kunčikaitė, Gabrielė Tarosaitė, Augustinas Damulis) ir ,,Antikos hipsteriai“ ( Ignas Vėželis, Gabrielius Lapatinskas, Austėja Pranculytė, Daiva Vencevičiūtė, Beatričė Baronaitė). Vieni užėmė pirmą, kiti antrą vietą.

 

K.: Kokie jūsų planai kitais metais?

 

V.P.: Tęsti pradėtus darbus. Taip pat mokiniai siūlo idėjas ir jos būna įgyvendinamos. Rengiami atskiri turai, aktyviai dalyvauja bei lyderiauja ir mokytojų komanda, bet, jeigu aš ruošiu klausimus, tai mokytojai, kaip čia pasakius, neblogai gyvena, nes žinau, ko jų klausti, bet kai klausimus parengia mokiniai iš šiuolaikinės muzikos, kino, tada atsiranda kiti lyderiai (juokiasi). Taigi moksleiviai ir patys ruošia turus. Anksčiau būdavo rengiami ilgi turai, trukdavę daugiau kaip dvi valandas, be telefonų, pasitelkiant tik žinias, esančias galvoje, nes šiais laikais telefonai gali nuskaityti muziką ir panašiai.

 

K.: Kodėl, Jūsų nuomone, mokiniams yra verta prisijungti prie ,,Eruditų klubo“?

 

V.P.: Visų pirma, mokiniai atsipalaiduoja, nes jie nėra įpareigoti atsakinėti kaip per pamoką: atsakys – pagirs, neatsakys – turės nemalonumų. Žaidžiama yra vien savo malonumui. Antras dalykas, kaip ir minėjau, tai ugdo mąstymą, nes žmogus pats net nežino, ką jis gali. Ir jeigu yra užduotas klausimas, reikia remtis ne tik turimomis žiniomis, bet ir išmąstyti atsakymą, taip kartu gerinami ir komandinio darbo įgūdžiai, skatinamas draugiškumas, vadovaujamasi posakiu ,,Vienas už visus ir visi už vieną.“ Čia ne tiek svarbu, ar žmogus geras matematikas ar biologas, čia svarbiausias yra mąstymas ir bendras išprusimas.

 

K.: Ko norėtumėte palinkėti gimnazijos bendruomenei prasidedančios vasaros proga?

 

V.P.: Gerai pailsėti, atsipalaiduoti, kad rugsėjį susirinktume švariomis nuo rūpesčių, blogų prisiminimų  galvomis ir, kaip sakoma, nauji metai – nauji ratai, tegu viskas prasideda iš naujo.

 

 

Kornelija Juknytė, III b klasė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moraliniai_2.jpg

Moraliniai_2.jpg

Moraliniai_1.jpg

Moraliniai_1.jpg

Moraliniai su Robertu Petrausku.jpg

Moraliniai su Robertu Petrausku.jpg

Kas_yra_kas_1.JPG

Kas_yra_kas_1.JPG

ISM_renginys_6.jpg

ISM_renginys_6.jpg

ISM_renginys_5.jpg

ISM_renginys_5.jpg

ISM_renginys_4.jpg

ISM_renginys_4.jpg

ISM_renginys_3.jpg

ISM_renginys_3.jpg

ISM_renginys_2.jpg

ISM_renginys_2.jpg

ISM_renginys_1.jpg

ISM_renginys_1.jpg

bottom of page