top of page

 

Mokinių kūrybos almanacho pristatymas 2022

Neilgai trukus, plačiai atverdami duris, pasitikome naujus žinių ir nepamirštamų akimirkų kupinus mokslo metus! Ir nepaisant to, jog daugelis dabar dar mielai sutiktų šildyti veidą saulės spinduliuose, nenustygdamas pas mus atkeliavo ruduo, su savimi atsinešdamas žvarbų šaltuką, vis rečiau artyn prisileisdamas šviesą. Visa laimė, kad nuo rudeninių ūkanų MBG mokinius ir visus mokyklos bendruomenės narius šildo nuostabi jų kūryba, sukaupta  jau tryliktame Almanacho leidinyje. Būtent jo pristatymas ir subūrė visus prie jo prisidėjusius bei kitus smalsuolius, norinčius daugiau išgirsti apie šią vertingą knygą. Įdomu tai, jog šių metų leidinys nėra eilinis. Jis skirtas pagerbti 2022 metais Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijai sukankantį 25-erių metų jubiliejų, tad šia ypatinga proga renginį pradėjo 2015 metais gimnaziją baigęs MBG alumnas Vilmantas Veckūnas. Savo tekste jis atskleidžia mums kūrybos svarbą ir prasmę, skatina visus būti savo gyvenimo režisieriais ir scenarijaus autoriais, kad paliktume po savęs ką nors gera. Vėliau savo repu publiką nustebino Gvidas Ropė, savo žodžiais padrąsino klausytojus. „Per ketverius metus Mykolo Biržiškos gimnazija mane išmokė, kad gyvenimas yra vienas didelis nuotykis ir tik mes patys sprendžiame, ar jį patirsime, ar jį praleisime. Supratau, jog viskas yra pasiekiama ir nieko nėra neįmanoma“, - sakė jis. Žinoma, labiausiai publika palaikė MBG gimnazistus, kurie savo žavesiu dar kartą visiems įrodė esą tikrai talentingi. Eilėraštį ,,Rugpjūtis‘‘ skaitė mūsų poetė Saulė Baškytė, šįmet baigusi gimnaziją, girdėjome ketvirtokės Aistės Kvietkauskaitės žodžius. Nuostabiu balsu ir kūrybiškumu publiką be galo pradžiugino Gerdos Sadauskaitės atliekamas muzikos kūrinys, po jo galėjome išgirsti Patricijos Strumilaitės eilėraštį ,,Medus‘‘. Gretos Leigaitės kūrinys „Apčy‘‘ buvo, ko gero, vienas iš įsimintiniausių, Greta meniškai dalijosi pernykščio almanacho pristatymo įspūdžiais. Renginys buvo kupinas nuostabių Liudo Gudino, Ūlos Jocytės, Elenos Navickaitės, Nikos Bukolovaitės, Mortos Račiūnaitės, Elenos Kontvainaitės tekstų, kuriuos užbaigė jautrus Lėjos Galkauskaitės eilėraštis ,,Dėdukui‘‘. Almanache įamžinti ir jūsų dėmesio laukia dar be galo daug kitų įspūdingų gimnazistų kūrinių bei jų dailės darbų. Ypač dėkojame mūsų brangiosioms mokytojoms – leidinio sudarytojoms: Aurelijai Levulytei-Markevičienei, Lailai Varnas ir Rimai Šiaulienei. Ačiū tekstus redagavusioms lietuvių kalbos mokytojoms, scenarijaus autorei teatro mokytojai Aldonai Ramelienei, leidyklai „Skanios knygos“ ir jos vadovei Linai Gudinienei. Be galo vertiname Jūsų gebėjimą pastebėti ir branginti pirmuosius kūrybinius mokinių žingsnius.

Linkiu nenustoti kurti, siekti, džiaugtis ir drąsiai skleisti save pasauliui!

Ugnė Kuliešiūtė II b

2022-10-19

 

 

 

 

 

 

  

MBG mokinių almanacho pristatymas ,,Pasimatymai prie fontano“

Rugsėjo 16 dieną vykęs dvyliktasis gimnazistų kūrybos leidinio pristatymas subūrė mokyklos vidiniame kiemelyje kūrybiškiausius bendruomenės narius. Humanitarinio ir socialinio ugdymo skyriaus vedėja Aurelija Levulytė-Markevičienė džiaugėsi almanacho „Tyla ir žodžiai“ tekstų gausumu. Akivaizdu, kad pasikeitęs gyvenimo ritmas padarė didelę įtaką gimnazistams. Staigūs pokyčiai ir užklupusi nežinomybė dėl karantino paskatino ieškoti atramos mene, nes, kaip minėjo leidinio idėjos autorė, kūryba - amžina.

          Prasidėjus renginiui, nekantrių mokinių šurmulį nutildė I f klasės mokinio Manto Adomavičiaus saksofono garsai. Vėliau II b klasės gimnazistas Ugnius Deveika pristatė tekstą ,,Pieštukai”, kuriame popieriaus lapo turinį prilygino ypatingiems gyvenimo tarpsniams ir skatino gyventi taip, kad vėliau didžiuotumėmės savimi. IV f klasės moksleivė Norvilė Stonytė ironiškai pristatė šių dienų aktualijas ir sudarė sandorį su jaunyste. Gimnazija taip pat sulaukė ir svečių – buvusi abiturientė Marija Lučkaitė, įkvėpta A. Škėmos idėjos apie kančios reikalingumą kūrybai, pasidalijo mintimis apie meilės reikšmę žmogui. IV d klasės mokinė Saulė Marija Baškytė deklamavo eilėraščius, kuriuos ji parašė įkvėpta prisiminimų iš kelionės po Europą,  o IV c klasės gimnazistė Ugnė Dvilevičiūtė pasiūlė publikai užsimerkti ir pasiklausyti eilėraščio „Avinas“ (iš ciklo ,,Žvaigždynai”). III e klasės moksleivė Viltė Venckutė teigė, jog dalis žmonių mintis geriau išgirsta per muziką ir atliko savo kūrybos dainą ,,Šią minutę” bei  perskaitė miniatiūrą ,,Mergaitė, kuri supranta“. III c klasės gimnazistas Justinas Baliukevičius skaitė ištrauką iš ,,Trečios novelės” apie (ne)nusisekusią kelionę traukiniu ir paliko klausytojams galimybę pabaigti istoriją patiems. Paskutinė renginio dalyvė buvo IV a klasės mokinė Gabrielė Staškevičiūtė, padainavusi  dainą ,,My way”, atspindinčią visą renginio dvasią. Tikime, jog nuoširdūs, brandūs pristatymai įkvėpė pabandyti kurti nedrįstančius ir padrąsino tęsti kūrybos kelionę ją jau pradėjusius.  

          Dėkojame mokiniams už spalvingą kūrybą ir rengusioms almanachą mokytojoms. Iki pasimatymo!

 

 

Emilija Šumskaitė, IV e klasės mokinė.

2021-09-18

Almanacho pristatymas (eilėraštis)

 

Ketvirtadienį, po penkių pamokų,

Lauko kieme susirinko daug žmonių.

Visi čia atėjo ne šiaip pasėdėti.

Paklaustumėt ko? Pasižmonėti.

 

O jei iš tikrųjų, ar girdėjot gandų,

Kad knygą sukūrė Almanacho vardu.

Tad, ponios ir ponai, aš jums pristatau,

Kūrinius knygos, kuriuos išgirdau.

 

Klausėm eilėraščių, buvo dainų,

Dar ir dabar aš jų ritmą girdžiu.

Novelių citatos kerėjo visus,

Net ir patyrusius lituanistus.

 

„Kūrybai prireiks ir kančios“

Skambėjo mintis mokinės kuriančios.

Manau, aš su tuo sutinku,

Parašyt gerą tekstą, neslėpsiu - sunku.

 

Aišku, artistų nepaleido tuščių,

Davė visiems skintų dovanų.

Plojo žiūrovai, verkė dangus,

Ak, koks pristatymas buvo gražus!

 

 

                                      Augustė Grigalevičiūtė, I c klasės gimnazistė,

2021-09-16

Gimnazistų kūrybos almanachas „Tyla ir žodžiai“ 2020

Kūryba – tai išsilaisvinimas. Tai žmogaus dvasinio gyvenimo paieškos. Tai susitelkimas ir ramybė. Tai tyla ir žodžiai... Prie kiekvieno iš mūsų kūryba prisiliečia skirtingai, tačiau lietingą ir vėsią rugsėjo dieną ji pakuteno visų mūsų širdis, sušildė, pripildė jas prasmės bei suvokimo. Jau vienuoliktasis MBG mokinių kūrybos almanachas visus vertė susimąstyti ir maloniai stebino brandžiais, atvirais, asmeniškais ir be galo nuoširdžiais kūriniais bei skirtingais jų žanrais. Leidinio pristatymo vedėjai buvo antrokai Aistė Kvietkauskaitė ir Valentin Golubajev. Renginį pradėjo ir apie rūpinimąsi, ką apie tave pagalvos kiti, pakvietė pamąstyti mūsų gimnazijos abiturientė IV b klasės mokinė Saulė Rapalytė, skaičiusi savo esė „Raudonas autobusiukas“. Apie visų taip geidžiamą ir netikėtai aplankantį įkvėpimą gimnazijos abiturientė Jorė Kaktytė kvietė pamąstyti, palygindama kūrybinį polėkį su nepriklausomu išdidžiu katinu. Sulaukėme ir buvusios mokinės Marijos Mireckaitės, užsukusios į visada laukiančius antruosius namus ir pasidalinusios savo gyvenimo aprašymo ištraukomis „Mano pats nemėgstamiausias dalykas mokykloje – matematika“. Svečiavosi ir savo tekstą iš almanacho skaitė ir studentė Aušrinė Merkelytė. Gyvai atliekamos partizanų dainos „Mėnulis tikras tėvas jo“ intarpai perteikė patriotinę Marijos Lučkaitės (IV b klasės mokinės) skaitomos esė nuotaiką. Taip pat žiūrovų dėmesį prikaustė II c klasės mokinio Justino Baliukevičiau pjesė „Holivudas“, pasakojusi apie tėvų ir vaikų santykius bei skirtingą pasaulėžiūrą. Bene daugiausia aplodismentų sulaukęs ir visus pakerėjęs pasirodymas buvo IV a klasės mokinės Agotos Vidrinskaitės atlikta daina „Aim for the moon“. Šiame išskirtiniame renginyje matėme ir antrą pjesę – II g klasės gimnazistės Gretos Leigaitės „Susipažinkime“, pasakojusią apie tai, kaip mama ir dukra atrado viena kitą iš naujo, tik šįkart toji pažintis buvo daug artimesnė ir atviresnė. Na, o almanacho pristatymą pabaigė IV b klasės mokinė Aistė Matulevičiūtė, skaičiusi savo esė apie šių dienų žmogų, besiblaškantį, besistengiantį nuveikti, kiek įmanoma, daugiau ir per nuolatinį skubėjimą pamirštantį save. Renginio pabaigoje mokinių kūrybos almanacho idėjos autorė ir rengėja Aurelija Levulytė-Markevičienė padėkojo visiems, prisidėjusiems prie šio kasmetinio projekto įgyvendinimo, pastebėjo, jog šių metų almanachas buvo išskirtinis žanrų gausa bei brandžiais, asmeniškais ir aktualias problemas nagrinėjančiais kūriniais, kurie prisilietė prie visų mūsų širdžių. Dėkojame visiems kuriantiesiems ir skatiname kitus išdrįsti, bandyti ir dalintis savo kūryba!

 

Marija Lučkaitė, IV b klasės gimnazistė,

2020-09-21

MBG mokinių kūrybos almanacho pristatymas 2019

2019 metais buvo išleistas dešimtas MBG mokinių kūrybos almanachas „Tyla ir žodžiai“. Leidinyje kiekvienais metais vis daugėja kūrybos formų, o šiemet apstu ne tik piešinių, įvairių literatūros stilių ir žanrų kūrinių, bet ir nuotraukų, kompiuterinės grafikos bei muzikos kūrinių.

Almanacho pristatymo renginys, arba arbatvakaris, vykęs spalio 24 dieną, pritraukė ne tik esamus, bet ir buvusius mokinius. VU pirmo kurso studentė, buvusi gimnazistė Austė Steponavičiūtė pirmoji pasivaišino mėtų arbatos puodeliu ir pasidalino savo eilėraščiais. Irtautė Gutauskaitė, VU antro kurso žurnalistikos studentė, teigė, kad būtent „kūryba padėjo neišprotėti nuo mokslų“, ir paragino kurti kitus. Ditė Elzbergaitė, dabartinė Vilniaus licėjaus mokinė, ne tik skaito savo kūrybą, bet ir pasidžiaugė bendruomene, į kurią visada gera ir jauku sugrįžti. Pristatymo renginį vedė ir arbata vaišintis kvietė II f klasės gimnazistai Guoda Lukauskaitė ir Kostas Kalibatas.

Renginyje dalyvavo ir Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos Kalbinio ir meninio ugdymo programų grupės vadovė docentė dr. Žydronė Kolevinskienė, kuri, kaip ir kiekvienais metais, liko nustebinta talentingų ir kūrybingų mokinių gausa. Docentė Žydronė gimnazijos bendruomenei Vaižganto metų proga dovanojo 1987 metų  Romualdo Rakausko nuotrauką, kurioje užfiksuotas gimtasis Vaižganto Maleišių kaimas Anykščių raj. Docentė įdomiai pasakojo apie Vaižganto asmenybę ir veiklą, suteikė progą mums įsivaizduoti šį visuomenės veikėją ir rašytoją šių dienų kontekste. Renginyje dalyvavusi rašytoja Birutė Jonuškaitė pasakojo apie savo kaip rašytojos kelio pradžią ir ką jai reiškia būti rašytoja šiais laikais, taip pat paskatino tuščiai neleisti laiko socialiniuose tinkluose, o pradėti analizuoti pasaulį ir ieškoti savo vidinio balso. B. Jonuškaitė rašymą apibūdino kaip „narkotiką“, kuriuo pradėjus užsiimti nebesinorėjo sustoti.

Renginį muzikos garsais užpildė pirmokas Augustinas Rimkevičius fortepijonu skambindamas Jano Sibelijaus „Liepą“, pirmokių merginų grupė Vaitė & Co, atlikusi Vaitės kūrybos dainą „Kosmosas“, Ugnė Dzikaitė pasidalindama savo kūriniu „Pink river“ bei ekspresyvusis Laurynas Bertulis!

Almanacho pristatymo renginyje ketvirtokė Ugnė Andrijauskaitė skaitė prozą apie savęs ieškojimą, trečiokė Saulė Rapalytė dalinosi mintimis apie nuolatinį bėgimą ir gyvenimo prasmę, o Martynas Norkevičius privertė pažvelgti iš kitokios perspektyvos ir suprasti, ką reiškia būti intravertu ekstravertų valdomame pasaulyje. Renginio pabaigoje mokinių kūrybos almanacho idėjos autorė ir rengėja Aurelija Levulytė-Markevičienė pasakojo, kad sunkiausia yra ne atrasti būsimus rašytojus, dailininkus ar kompozitorius, bet įtikinti juos, kad jų kūryba, kuri dažnai asmeniška, skaudi ir jautri, yra verta išvysti dienos šviesą.

Visus mokinius ir toliau raginame kurti, o nedrįstančius kūrybos publikuoti – pabandyti!

Jorė Kaktytė,

III b klasės gimnazistė,

2019-11-04

Nuotraukos Kamilės Bacevičiūtės (III b)

Almanacho pristatymas 2018

  Kūryba – tai žmogaus jausmų meninė išraiška. Šioje sąvokoje sutelpa viskas – ir džiaugsmas, ir liūdesys, ir pyktis, ir visos kitos žmogaus emocijos. Kūrėjas yra ypatingas tuo, kad iš nieko, t.y. tuščio popieriaus lapo, sugeba sukurti unikalią, įspūdingą meninę tikrovę. Ant jo pečių gula sunkus darbas, nes kiekvienas menininkas supranta, kad, norint kurti, vien talento nepakanka – reikia įdėti labai daug pastangų, todėl šie žmonės yra verti pagarbos. Džiugu, kad mūsų gimnazijoje yra menininkų, kurie ne tik kuria, bet ir suteikia galimybę kitiems gėrėtis jų darbais.

  Šiais metais buvo išleistas jau devintasis gimnazijos mokinių kūrybos almanachas „Tyla ir žodžiai“. Jame, kaip ir kiekvienais metais, gausu skirtingų žanrų, stilių literatūros, muzikos bei dailės kūrinių. Knygos pristatymo renginyje visi žiūrovai turėjo galimybę ne tik jaukiai praleisti laiką, bet ir išgirsti eilėraščių, prozos tekstų ir dainų iš pačių autorių lūpų. Taip pat sulaukėme puikių svečių – buvusių biržiškiečių: VU studento Vilmanto Venckūno ir A. Areimos teatro direktorės Ingos Sanakojevaitės, kurie pasidalino savo patirtimis. Mums didelė garbė, kad renginyje svečiavosi Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos Kalbinio ir meninio ugdymo programų grupės vadovė doc. dr. Žydronė Kolevinskienė, kuri pasveikino mokyklos bendruomenę išleidus jau devintąjį almanachą ir pasakojo apie kūrybinius bandymus ir publikavimo svarbą kūrėjams. Renginio pabaigoje padėkos žodį tarė Humanitarinio ir socialinio ugdymo skyriaus vedėja Aurelija Levulytė-Markevičienė. Labai dėkojame ir skyriaus vedėjai, ir mokytojoms, rengusioms almanachą: Astai Stoškuvienei, Lailai Varnas ir Rimai Šiaulienei.

  Dėkojame, kad kuriate, tikimės, kad tai darysite ir toliau, ir jau laukiame jubiliejinio almanacho!

Ugnė Budriūnaitė,

IV b klasės gimnazistė,

2018-10-31

MBG kūrybos almanachas 2017

2017-10-18

2017-10-18

Renginio vedėjai Vaiva ir Robertas

2017-10-18

2017-10-18

Evaldas Alekna

2017-10-18

2017-10-18

Evaldas Alekna

2017-10-18

2017-10-18

doc. dr. Žydronė Kolevinskienė

2017-10-18

2017-10-18

Aistė Žutautaitė

2017-10-18

2017-10-18

Aistė Žutautaitė

2017-10-18

2017-10-18

2017-10-18

2017-10-18

LEU studentai

2017-10-18

2017-10-18

LEU studentai

2017-10-18

2017-10-18

Patricija Dyminaitė ir Lukas Laurinaitis

2017-10-18

2017-10-18

2017-10-18

2017-10-18

  2017 m. spalio 18 dieną mūsų mokykloje vyko aštuntojo mokinių kūrybos almanacho „Tyla ir žodžiai“ pristatymas.  Šį leidinį kasmet rengia lietuvių kalbos mokytoja Asta Stoškuvienė, dailės mokytoja Judita Uogintaitė, informacinių technologijų mokytoja Rima Šiaulienė, ugdymo skyriaus vedėja Aurelija Levuytė-Markevičienė.

  Leidinio pristatymo renginyje labai smagu pamatyti ir išgirsti talentingus mokinius, kurie nebijo pasidalinti savo kūryba su kitais. Renginys prasidėjo skambant nuostabiems fortepijono garsams, kūrinį atliko mūsų mokyklos mokinys ketvirtokas Evaldas Alekna. Renginyje girdėjome visko – nuo savos kūrybos dainų, eilėraščių iki prozos ištraukų ir kitų kūrinių. Taip pat sulaukėme svečių ir iš kitų mokymo įstaigų: Vilniaus Simono Daukanto, Žirmūnų, Žemynos, jėzuitų gimnazijų (lietuvių kalbos, dailės mokytojų ir gimnazistų), LEU Humanitarinio fakulteto IV kurso studentų ir Lietuvių ir lyginamosios literatūros katedros vedėjos doc. dr. Žydronės Kolevinskienės. Savo kūrybą skaitė  Lietuvos edukologijos universiteto Filologijos fakulteto ketvirto kurso studentai Airidas, Vaida ir Agnė. Doc. dr. Ž. Kolevinskienė sveikino gimnazijos bendruomenę, išleidusią jau aštuntą mokinių darbų almanachą, ir skaitė K. Bradūno eiles. Renginio pabaigoje padėkos žodį tarė lietuvių kalbos mokytoja bei Humanitarinio ir socialinio ugdymo skyriaus vedėja Aurelija Levulytė-Markevičienė. Aštuntąjį almanacho pristatymą pabaigė IV b klasės mokinė Aistė Žutautaitė su Alinos Orlovos daina „Sielos Sala“. Renginį vedė IV g klasės mokiniai Vaiva Valantiejūtė ir Robertas Daukševič.

  Visus mokinius ir toliau raginame nesustoti kurti – tegul daugėja Mykolo Biržiškos gimnazijos almanacho puslapių, užpildytų Jūsų kūryba!

Kamilė Piličiauskaitė, III e klasės mokinė,

2017-10-18

Nuotraukos Ievos Baliasinovaitės (IV a)

Septinto gimnazistų kūrybos leidinio pristatymas

 

   Spalio 13 dieną, ketvirtadienį, 13 valandą gimnazijos aktų salėje vyko mokinių kūrybos almanacho pristatymo renginys. Almanachas mūsų gimnazijoje išleidžiamas jau septintą kartą. Savo kūriniais knygos puslapius puošė apie 35 gimnazijos rašytojai ir daugiau nei 100 dailininkų.

   Norime pasidžiaugti, jog pristatymo renginys žinomas ne tik mūsų gimnazijoje, bet ir už jos ribų. Į šaunų pristatymo renginį atvyko svečiai iš Simono Daukanto, Žemynos ir Žirmūnų gimnazijų, taip pat puikią kalbą apie kūrybą sakė Lietuvos edukologijos universiteto Lietuvių ir lyginamosios literatūros katedros docentė, Lituanistikos fakulteto studijų dekanė Žydronė Kolevinskienė.

   Mokinių kūrybos almanacho publikavimo tradicija mūsų gimnazijoje puoselėjama jau 7 metus, atsiranda vis daugiau kūrėjų, kurie neleis šiai tradicijai likti nuošalyje ir ateityje džiugins skaitytojus savo kūriniais. Norime nuoširdžiai padėkoti prie knygos kūrybinio proceso prisidėjusioms mokytojoms: informacinių technologijų mokytojai Rimai Šiaulienei, dailės mokytojai Juditai Uogintaitei ir lietuvių kalbos mokytojai Astai Stoškuvienei. Iš visos širdies už pastangas ir drąsą išreikšti mintis viešai dėkojame renginyje prieš didžiulę auditoriją savo kūrinius skaičiusiems mokiniams ir grojusiems muzikantams. Visus mokinius ir toliau kviečiame kurti, nebijoti dalintis savo kūryba!

 

Matas Ramonas, IV d klasės gimnazistas,

2016-10-13

Gimnazistų kūrybos almanachas 2015 m.

almanachas_2015

   Išleistas ir pristatytas jau šeštas Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos mokinių kūrybos almanachas, kuriame mokinių žodinė kūryba ir dailės darbai. Pristatymo renginį vedė III d klasės gimnazistai Ilona Riabcovaitė ir Matas Ramonas, gimnazistai (Evaldas Alekna, Dovilė Kielaitė, Ieva Miškinytė, Rimgailė Šeštokaitė, Ugnė Gavelytė, Patricija Dyminaitė, Jokūbas Staniulis, Indrė Šarauskaitė, Akvilė Jadzgevičiūtė ir kt.) skaitė savo kūrybą ir atliko muzikos kūrinius.

   Į renginį atvyko svečių iš Vilniaus Žirmūnų gimnazijos, smagia savo kūrybos daina pradžiugino buvusi abiturientė, dabar jau LMTA studentė Gintarė Bauerytė.

  Almanache ne pirmą kartą spausdinama ir MBG mokytojos Irenos Jonikaitės kūryba.

Penktojo gimnazijos mokinių kūrybos almanacho pristatymas (2014 m.)

   Šaltą spalio trečiadienį  Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos aktų salėje buvo itin jauku. Čia vyko penktojo mokinių kūrybos almanacho „Tyla ir žodžiai“ pristatymas, kurio dalyviai nuoširdžia kūryba bei muzikos garsais šildė žiūrovų širdis. Iš baimės ar dėl emocijų gausos kiek drebantys mokinių balsai leido suprasti, kiek daug reikšmės jų gyvenime turi kūryba. Skambūs gitaros akordai, sudėtingi tekstai vertė suklusti net nekantriausius gimnazistus bei renginio svečius. Jaunieji menininkai perteikdami kūrybą jaudino žiūrovus, kėlė šypsenas, skatino susimąstyti, o kai kurių skruostais net nuriedėjo viena kita ašara.

   Renginyje svečiavosi bendradarbiaujančių Žirmūnų ir Jono Pauliaus II gimnazijų mokytojai bei mokiniai, dailininkė, buvusi gimnazijos dailės mokytoja Irenė Zabarauskaitė, profesorė etnologė Irena Regina Merkienė. Profesorė dalijosi prisiminimais apie savo pirmuosius kūrybinius bandymus, džiaugėsi mūsų gimnazistų meno darbais, dėkojo už nuoširdžią kūrybą, ragino nepamiršti savo šaknų ir daugiau rašyti apie praeitį.

   Almanachą parengė gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Asta Stoškuvienė, informacinių technologijų mokytoja Rima Šiaulienė ir dailės mokytoja Judita Uogintaitė.

  Dėkojame jauniesiems kūrėjams ir svečiams už neišblėstamus almanacho pristatymo įspūdžius!

 

Miglė Šimukonytė, II b klasė

Almanacho „Tyla ir žodžiai“ melodija (2013 m.)

     Švelnūs pianino garsai ir gražūs dainuojančių merginų balsai pasklido po salę, romantiška muzika sukūrė jaukią, šiltą atmosferą. Štai kaip prasidėjo ketvirtojo mokinių kūrybos almanacho „Tyla ir žodžiai“ pristatymo renginys Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos aktų salėje. Atėjęs į gimnaziją maniau, kad be mokslų nieko daugiau nematysiu, tačiau aš klydau. Sėdėjau ir apstulbęs klausiau mokinių kūrybos tekstų. Juose išreikšti tokie dalykai, apie kuriuos ne visada pagalvočiau: kodėl laimingas žmogus yra ramus žmogus, kodėl ir kaip sninga braškėmis, kodėl įdomiausi žmonės yra tie, kurie mums suteikia daugiausia spėlionių...

     Tikriausiai šie klausimai nebūtų lengvi kiekvienam sutiktam praeiviui, tačiau mokiniai, buvę renginyje, nė nepagalvoję atsakytų savaip.

Almanacho pristatymo renginyje, vykusiame mūsų gimnazijoje, apsilankė ir svečių iš kitų Vilniaus gimnazijų (Žirmūnų ir Jono Pauliaus II), kurie irgi skaitė savo kūrybos tekstus – paprastus ir kartu sudėtingus. Girdėjome daug gyvos muzikos, kuri skatino susimąstyti, pagalvoti apie savo šeimą, artimuosius ir šiltus jausmus žmonėms. Pristatymą pabaigė įvairių gimnazijos bendruomenės narių pasakytos mintys apie gyvenimą: ,,Kuo didesnį kryžių neši savo gyvenime, tuo esi laimingesnis“, ,,Gyvenime ieškome atramų, o kūryba tai būdas pabėgti nuo vienatvės ar netgi nuo savęs.“ Taigi kūryba leidžia pasislėpti nuo pilkos kasdienybės, išsigelbėti nuo beprasmybės...

 

Interviu su jaunąja kūrėja Beatriče Baronaite, III d klasės mokine:

 

Kas tau yra rašymas ir kokių jausmų sukelia kūryba?

Man rašymas - viena iš saviraiškos priemonių. Tuomet, kai jaučiu, kad mano viduje susikaupia daug emocijų ir minčių, kai nebeužtenka popieriaus lapo ir dažų, griebiuosi rašiklio ir išlieju savo susikaupusią minčių laviną trumpuose pasakojimuose. Rašydama jaučiu tokią ramybę ir palengvėjimą, kokių galėtų pavydėti net patys budistų vienuoliai.

 

Kokiu metu dažniausiai kuri?

Manęs rašymas nepririša nei prie tam tikros vietos, nei laiko. Rašau bet kada ir bet kur: namuose, autobuse, per pietus ar paryčiais. Juk įkvėpimas nėra asmuo, su kuriuo galėtum susitarti dėl susitikimo. Jis ateina tada, kai to mažiausiai tikiesi.

 

Koks įvykis pastūmėjo tave prie rašymo?

Būtent šį kūrinį, kuris išspausdintas almanache, mane įkvėpė parašyti labai brangus žmogus, padovanojęs man daug šiltų prisiminimų. Deja, taip jau nutinka, kad žmonių santykiai ne visuomet klostosi puikiai, ir ši pasibaigusi draugystė buvo vienas skaudžiausių mano prisiminimų, tad kaip geriau išlieti visą susikaupusį liūdesį, jei ne rašant? O jei kalbėtume apskritai, tai, manau, kad nebuvo  kokio nors ypatingo pastūmio link kūrybos, taip nutiko, ir tiek. Pamenu, kai dar mokiausi pradinėje mokykloje, pats nuostabiausias dalykas man būdavo tuomet, kai mokytoja užduodavo parašyti rašinėlį. Džiaugiuosi, kad šio jausmo nepraradau ligi šiol – vis dar su nekantrumu laukiu kiekvieno rašinio ir tada galvoju, ką galiu pasakyti viena ar kita tema.

 

Ar svajoji parašyti knygą? Jeigu taip, apie ką?

Taip, svajoju. Bet ne kokį rimtą romaną, o galbūt ką nors tokio, kas padėtų ir taip rūpesčių prislėgtam žmogeliui atsiplėšti nuo pilkos žemės, jį įkvėptų ar pamokytų. Nors, kaip mėgstu sakyti,  vienintelis dalykas, ko gali tikėtis iš gyvenimo, tai netikėtumai. Tad dar nežinia, kokia bus toji knyga...

 

Koks rašytojas yra tavo idealas?

Nuo vaikystės labiausiai žaviuosi Astrida Lindgren (Astrid Anna Emilia Lindgren).  Jos knygos – kažkas nepakartojamo, vaikiškai džiuginančio. Visada jose jaučiu šilumą ir atrandu nuotykių gausybę, išmintį ir vaikišką nuoširdumą. Rašytoja Astrida  Lindgren – energinga, veržli, kerinti neblėstančia vaizduote.

 

Gal turi kokią nors mėgstamą knygą, kurią vien pamačius tavo veide atsirastų šypsena?

Tokia man Andrės Eivaitės knyga ,,Naktis prekybos centre“. Tai puikus lietuvių rašytojos kurioziškų nutikimų ir istorijų romanas.

 

Dėkoju už atsakymus ir linkiu sėkmės kūryboje!

Domantas Lapinskas, I b

bottom of page