top of page

Paroda „Būk draugas savo miestui“

Penktadienį Vilniaus miesto savivaldybėje atidaryta konkurso „Būk draugas savo miestui“ geriausių darbų paroda. Darbų autoriai Vilniaus miesto mokyklų 9-12 klasių mokiniai, kurie piešiniuose siekė išreikšti savo meilę gimtajam miestui, perteikti jo kultūrinius reiškinius, istoriją ir Vilniaus miesto aplinką. Parodoje eksponuojami ir mūsų gimnazijos mokinių darbai.

Sveikiname II a klasės mokinę Milda Gliožerytė tapus konkurso laureate.

Dailės mokytoja Laila Varnas

I klasių išvyka į spektaklį ,,Kai žmonės vaidino Dievą” Vilniaus Kameriniame Teatre

   2023 m. kovo 3-iąją  Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijoje, vykstant didžiajam ketvirtokų šimtadieniui, I klasių mokiniai išvyko į Vilniaus Kamerinį Teatrą žiūrėti spektaklio, paremto F. Goodrich, A. Hacketto ir V. Kesselmano pjese „Anos Frank dienoraštis“, ,,Kai žmonės vaidino Dievą”.

   „Kai žmonės vaidino Dievą”– sukrečianti žydų genocido istorijos dalelė, patirta ir įamžinta trylikametės mergaitės Anos Frank. XX amž. naciai taip įsijautė į dievų vaidmenį, kad jie nusprendė, jog vieni žmonės gali gyventi, o kiti– turi mirti. Ana ir dar septyni žydai dvejus metus slapstėsi palėpėje įrengtoje slėptuvėje Amsterdame. Tai pasakojimas apie paprasčiausios gyvenimo kasdienybės ilgesį visuotinės baimės fone. Apie viltį, meilę ir mirtį. Apie siaubą ir skausmą, kurį karo metais teko išgyventi įvairių tautų žmonėms. Anos Frank istorija – ypatinga, bet kartu ir viena iš daugybės. Tai istorija, skirta žmogiškumui ir meilei atminti.

   Beveik 3 valandos prabėgo neįtikėtinai greitai. Spektaklis buvo toks įtraukiantis, kad protarpiais sėdėjome įsitempę, vos laikydami ašaras, kūnu bėgo šiurpuliukai, kartu pykome, juokėmės. Patirtas emocijų pliūpsnis privertė žiūrovus susivienyti, prisiminti, kad vaidinimas tik švelniai perteikia buvusią protu nesuvokiamą realybę. Spektaklio pabaigoje aktorių akyse spindėjo ašaros, žiūrovų širdyse daužėsi svetimas skausmas, sunkus kaip savas. Tyla. Pagerbiame žydų genocido aukas žvelgdami į jas simbolizuojančią, raudonai apšviestą batų sieną. Nuskamba garsūs plojimai aktoriams, tačiau vis dar esame prislėgti išgyventų jausmų.

   Dėkojame mokytojams už suorganizuotą išvyką ir Vilniaus Kameriniam Teatrui bei jo aktoriams už be galo prasmingą ir įtraukiantį spektaklį, kurio iš tiesų ilgai nepamiršime.

Smilė Klezytė Ie

II klasių mokinių išvyka į kinoteatrą ,,Pasaka“

Penktadienio rytą visi II klasių mokiniai vykome į ,,Pasakos“ kino teatrą žiūrėti lietuvių režisierių Giedriaus Tamoševičiaus ir Vytauto V. Landsbergio filmo ,,Poetas“. Atrodo, užteko tik akimirkos, jog iškart suvoktume, kad filmas nukelia mus į 1947 pokario sovietinės Lietuvos metus. Filmas nupasakoja pagrindinio veikėjo poeto Kosto veiksmus, elgseną, principus bei prioritetus šiuo baisiu laikotarpiu, kuomet daugeliui Lietuvos nepriklausomų žmonių iš tiesų reikėjo pasirinkti -  kovoti už Lietuvos laisvę nepaisant aukų ar visgi paklusti sovietinei valdžiai, išduoti tėvynę, tačiau taip išgelbėti savąją gyvybę. Tokiu būdu šiame filme buvo kuriama niūri, atrodo, purvu persmelkta įtikinama atmosfera, bylojanti apie brutalius sovietų struktūros režimo karininkų veiksmus prieš Lietuvos partizanus, prieš jų antisovietinę veiklą, laisvės troškimą ir norą joje gyventi. Didesnės reikšminės aktualijos bei patoso sulaukęs filmas iš tiesų išsiskyrė savo svarba, nes jo keliamos idėjos leidžia susimąstyti, kurioje pusėje mes stovime, o, svarbiausia, kurioje norime stovėti ne tik šiuo metu vykstančio Ukrainos karo akivaizdoje, bet ir savo tautos ateities kūrimo istorijoje.  

Monika Mozūraitytė II g

Projektas „Neriam į Vilnių“

 

Beveik prieš mėnesį su trenksmu atšventus 700 metų Vilniaus gimtadienį jo atgarsiai vis dar pasiekia gimnazijos bendruomenę.

Iš tiesų Vilniaus miestas kartu su Vilniaus mokytojų namais šiam jubiliejui pradėjo ruoštis jau šių mokslo metų pradžioje, spalio mėnesį, organizuodami projektą „Neriam į Vilnių“. Jį sudarė dvi dalys -  trumpametražių filmukų Vilniui kūrimas ir eilėraščių, vėliau virsiančių dainomis, kūryba. Prie pastarosios dalies prisidėjo ir mūsų gimnazijos mokinė, ketvirtokė Patricija Strumilaitė.

Konkursui „Eiliuotas Vilnius“ (taip vadinosi projekto dalis, kurios metu mokiniai kūrė eiles) mokiniai iš visos Lietuvos siuntė savo kūrybą.  Iš visų darbų buvo atrinkti geriausieji, kurių autoriai vėliau dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse ir jų metu toliau kūrė tekstus ir juos vertė dainomis kartu su rašytoja Gabriele Labanauskaite. Iš šių dirbtuvių metu sukurtų virš trisdešimt kūrinių išrinkti septyni, kuriems melodijas sukūrė ir dainomis pavertė garsūs Lietuvos atlikėjai: Raminta Naujanytė – Bjelle, Baltasis Kiras bei Gytis Ambrazevičius. Džiaugiamės, kad tarp šių septynių naujai gimusių dainų galime išgirsti net tris mūsų gimnazijos mokinės sukurtus tekstus.

Projekto metu talentingų jaunuolių dėka sukurti filmukai bei dainos, skirti paminėti išskirtinį sostinės jubiliejų,  dar ilgai džiugins ne vieną bei nuolat primins apie mūsų miesto grožį bei išskirtinumą.

 

https://youtu.be/OmPiVlbmx_M

https://youtu.be/tpQNd0Crlck

https://youtu.be/KTwVSjk4D4E

Dailės mokytoja Laila Varnas

Europos Parlamento nario Liudo Mažylio apsilankymas Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijoje

2023 metų vasario 22 dieną Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija sulaukė garbingo svečio- gimnaziją aplankė žinomas politikas, Europos Parlamento narys Liudas Mažylis. I, II, III bei IV klasių mokiniai ir mokytojai gausiai sukuždėjo į šurmuliuojančią aktų sale pasiklausyti Liudo Mažylio paskaitą ,,Iššūkiai mūsų tautai prieš 100 metų ir dabar”.

Tą pačią naktį grįžęs iš Europos Parlamento susitikimo Moldovoje politikas neatsisakė atvykti į mūsų gimnaziją, žvaliai pradėjo paskaitą šmaikščiai prisistatydamas, papasakodamas apie savo krypties pasirinkimo istoriją, jį įkvėpusius žmones, karjeros kelią. Paskaitos metu buvo kalbama apie Lietuvai svarbius įvykius siekiant nepriklausomybės, įsigilinama į 1918 m. vasario 16-ąją Lietuvos tarybos pasirašytą Lietuvos Nepriklausomybės Aktą. Istorikas, 2017 m. kovo 29-ąją atradęs šį aktą Berlyno archyvuose, pasakojo apie sunkias ir pilnas iššūkių dokumento paieškas, skirtingas akto versijas ir kopijas. Gimnazijos mokiniams tai buvo ne tik puiki galimybė prisiminti Lietuvai svarbius įvykius, bet ir sužinoti daug įdomių faktų apie gimnazijos vardo savininką Mykolą Biržišką bei jo pėdsakus Lietuvos Nepriklausomybės Akte.

Profesoriui Liudui Mažyliui baigus pasakoti įtraukiančias ir įdomias istorijas bei atsakius į smalsių mokinių klausimus, klausytojai buvo apdovanoti jo paties vardiniais knygų skirtukais. Taip pat istorikas gimnazijai padovanojo dvi autorines, visų mokinių akivaizdoje dedikuotas ir pasirašytas knygas.

Visos Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos vardu dėkojame profesoriui Liudui Mažyliui už turiningą ir be galo įdomią paskaitą.

Smilė Klezytė Ie

Šiandien leidžiuosi į meno ir poezijos kupiną pasaulį – Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos skaitovų konkursą. Įeinu pro duris. Pasigirsta muzikos garsai. Salėje girdimas nedidelis šurmulys, visi nekantriai laukia renginio pradžios, kartoja eilėraščius. Staiga pasikeičia muzikos ritmas ir pasigirsta nuostabūs, kvapą gniaužiantys saksofono garsai.             

             Viena iš renginio vedėjų pradeda konkursą skaitydama jausmingas savo pačios kūrybos eiles. Tada abu vedėjai pristato vertinimo komisijos narius, kurie spręs, kas iš dalyvių pateks į kitą etapą. Per nugarą perbėga malonūs šiurpuliukai. Jaučiu, kad jau tuojau išgirsiu tas užburiančias eiles ir panersiu į magišką kūrybos pasaulį.

              Salėje girdimi ne tik poezijos, bet ir prozos kūriniai. Sugraudena ištrauka apie karą ir nelaisvę. Širdį suvirpina jautrūs kūriniai apie meilę, jausmus. Susimąstyti verčia eilėse iškeliami filosofiniai klausimai bei skirtingos pasaulėžiūros, prajuokina linksmi eilėraščiai.

              Pertrauka. Fone vėl girdisi muzika. Komisija tariasi, kam atiteks prizinės vietos. Girdimas šurmulys. Žiūrovai diskutuoja apie labiausiai patikusį pasirodymą. Jų nuomonės skirtingos, tačiau visi sutinka, kad dalyviai pasirodė tikrai puikiai, išėjo prieš auditoriją ir deklamavo savo pasirinktas eiles. Manau, tam prireikė nemenkos drąsos.

             Galiausiai prasideda apdovanojimai. Prizininkai gauna padėkas ir  kiekvienas po knygą, kad galėtų ir toliau sėkmingai plėsti savo literatūrinį akiratį bei susipažinti su dar neatrastų rašytojų kūryba. Komisija taip pat pasako ir keletą pastabų bei patarimų, kad dalyviai galėtų tobulėti ir ateityje pasirodytų dar geriau.

             Iš salės išeinu apimta svajingos nuotaikos, sužavėta meno ir poezijos grožio. Šis renginys paskatino mane susidomėti poezija, ją atrasti. Mane ypač paveikė tai, jog dalyviai puikiai išjautė viską, apie ką pasakojo. Manau, kad kito skaitovų konkurso tikrai nepraleisiu. Galbūt dalyvausiu ne tik kaip žiūrovė...

 

Liepa Augustė Patašiūtė I e

Taikos estafetė

Tarptautinis piešinių konkursas ir forumas „Auksinis molbertas“ – tai eilę metų Ukrainoje, Lvivo mieste ,organizuojamas meno renginys. 2022 metų pradžioje prasidėjo karas ir konkurso organizatoriai sukūrė naują projektą „Taikos estafetė“, kuriame kvietė vaikus ir jaunimą vaizdais  išreikšti  mintis apie laisvę, taikią Ukrainos ir visos žmonijos ateitį. Šis meninis projektas, tapęs Ukrainos kovos, gėrio, pergalės ir šviesos simboliu, greitai pasklido įvairiose pasaulio šalyse.  Prie „Taikos estafetės“ prisijungė ne tik vaikai iš daugiau nei 20 pasaulio šalių, bet ir įvairūs labdaros fondai, viešosios įstaigos, rūpestingi savanoriai ir daugybė kitų,  kurie padeda rengti Ukrainos vaikų unikalias parodas savo šalyse. Parodos eksponuojamos atvirose erdvėse esančiuose reklaminiuose stenduose, administraciniuose pastatuose, įvairiose galerijose, muziejuose ir kitose viešosiose vietose.

Prie projekto prisijungė ir mūsų gimnazijos mokiniai. Jie kūrė  Ukrainos kovą už laisvę palaikančius piešinius ir kėlė juos į virtualią dailės galeriją. Įdomiausių darbų autoriai Augustina Budrytė, Oskaras Belousovas, Erika Mazėtytė, Greta Leigaitė ir Ūla Elena Sauliūtė buvo apdovanoti laureatų diplomais. Galerija yra atvira ir šiais metais. Ukraina kovoja už savo laisvę ir šiandien !

                                                                                                                                                 Dailės mokytoja Laila Varnas

O pasakų mieste,

Aš taip norėčiau su tavimi pasikalbėti...

Niekada nemaniau, kad triženklis skaičius 700 gali reikšti tiek daug. Taip pat niekada nemaniau, kad žodžiai dovana ir Vilniui gali būti toks platus penas apmąstymams! Juk iš tiesų, įvardinkite bent vieną mokinį, net nebūtinai iš Mykolo Biržiškos gimnazijos, ir ,apskritai, net nebūtinai mokinį, kuris paklaustas, ką šiemet dovanos Vilniui, liks visiškai žvalus ir nė kiek nesutrikęs. Įsidėmėkite, visiškai žvalus ir nė kiek nesutrikęs. Tai reiškia, kad atsakymas „atvirutė su trimis žodžiais ( rankele moja visiems gerai pažįstamas „tep lep“ atlikimo metodas)“ netinka.  Netinka ir atsakymas, kad pilietis Vilniui šįmet dovanos realią vertę turinčius 20 eurų. Juk mes nesame skolingi miestui, kuriame gyvename, priešingai,  tiesiog esame įsipareigoję bendrauti meilės kalba. Ne veltui sakoma, kad pilietiškumas – mąstymas. Vilniau, žinai, ko dar niekada nemaniau? Niekada nemaniau, kad INTEGRUOTOS ISTORIJOS – TECHNOLOGIJŲ KONFERENCIJOS – PARODOS  „DOVANA VILNIUI“ rekomenduojamos suvenyrų temos taip žavingai atgis. Niekada neabejojau, kad mokiniai yra kūrybingi, tačiau argi šis žodis čia nėra per menkas? Jei gali, atrašydamas į šį laišką padėk man surasti tinkamesnį. Dėlionės, mezginiai, piešiniai, mediniai  ir moliniai šedevrai, verptos, megztos ir kitaip meniškų rankučių išbučiuotos dovanos – gražiausia pažintis su žaviausiomis gimtojo miesto akimis ir tikrosiomis vertybėmis. Ko gero, kiekvienas sutiktų – šis procesas, prasidėjęs jau mokslo metų pradžioje, buvo vienas prasmingiausių gimtadienio šventimo būdų. Koks geras jausmas žinoti, kad dauguma mūsų mokyklos pirmokų iš tikrųjų moka dovanoti dovanas, ir koks geras jausmas žinoti, kad dalį visų šių juvelyrinių meilės gabalėlių, jau garbingai pasirodžiusių mokyklos parodėlėje, pamatys patriotai iš viso Vilniaus – dovanos tęs savo kelionę konkurse.

Jei tu švęsi, mes pažadam švęsim taip pat, o mūsų mylimas Vilniau! Mes pažadam.

Su meile

Patriotai

Paroda, skirta Vilniaus 700-ųjų metų jubiliejui.

Vilniaus miesto savivaldybėje atidaryta konkurso „Vilnius miniatiūrose“ geriausių kūrybinių darbų paroda, skirta Vilniaus 700-ųjų metų jubiliejui. Parodoje buvo eksponuojami  įdomiausi Vilniaus miesto 7-12 klasių mokinių ir jų mokytojų mažo formato kūriniai. Konkurse dalyvavo apie 300 mokinių iš 33 Vilniaus mokyklų. Konkurso organizatoriai dalyvius kvietė piešiniuose įprasminti miesto kasdienybę ir švenčių tradicijas – kasmet vykstančias „Sostinės dienas“, kalėdinius renginius, Kaziuko mugę, istorinę Baltramiejaus mugę, Šviesos festivalį ir kitus.

Į atidarymo šventę susirinko miesto dailės mokytojai, mokiniai, savivaldybės darbuotojai. Džiugu, kad parodoje eksponuojami ir mūsų gimnazijos pirmokų 18 piešinių. Dėkojame parodos dalyviams už puikius darbus ir sveikiname parodos laureatę Jorilę Oposkytę (I a kl.).

Paroda „Vilnius miniatiūrose“ Vilniaus miesto savivaldybėje vyks iki vasario 10 d. Kviečiame apsilankyti!                       

Dailės mokytoja Laila Varnas

Vilniui - 700

 Vilnius- Lietuvos sostinė, įkurta dar viduramžiais. Vilnius pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose kunigaikščio Gedimino 1323 metais sausio 25 d. Vokietijos miestams rašytame laiške, kuriame jis kvietė vokiečius ir žydus keltis į Vilnių. 1387 m. kovo 22 d. Merkinėje Jogaila Vilniui suteikė Magdeburgo teises. 1397 metais įkurta pirmoji mokykla, buvusi prie katedros ir turėjusi privilegijų. Taip miestui plėtojantis Vilnius tapo dideliu Lietuvos kultūros centru. Nuo viduramžių laikų Vilniaus gyventojų kultūra, veiklos, gyvenimo būdas vis labiau keitėsi. Šiais metais, sausio 25 dieną, Vilnius šventė jau 700-ąjį gimtadienį.

 Mūsų gimnazijos erdvėse Vilniaus gimtadienis taip pat buvo iškilmingai paminėtas. Mokiniai vilkėdami kasdieninius, tradicinius tų laikų drabužius persikėlė į viduramžių laikus ir galėjo pasijausti kaip to meto miesto gyventojai. Priesalyje vyko mugė su įvairiausiais tradiciniais skanėstais, o uždirbtus pinigus mokykla paaukojo fondui, teikiančiam pagalbą Ukrainai. Vyko būrimai, buvo pinamos apyrankės, gaminami žiedai, kostiumais apsirengę mokiniai vaidino, kaip vykdavo to meto mirties bausmės, o salės duris saugojo mokiniai, persirengę riteriais.  Jau pačioje salėje kalbą sakė gimnazijos direktorius, atlikdamas viduramžių laikų valdovo vaidmenį. Taip pat salėje galima buvo išbandyti virvės traukimą į savo pusę ar priešininko mušimą maišu stovint ant kelmo. Galima buvo išvysti, kaip linksminosi viduramžių žmonės.

 Gimnazijos bendruomenė Vilniaus gimtadienį paminėjo nuotaikingai, šventiškai ir tarp mokyklos sienų gyvenimas virė labiau nei įprastai.

Emilija Gamulka II c

Vizualiųjų menų konkursas Lenkijoje

Torunės miesto Vaikų kūrybos centras ir galerija organizuoja įvairius nuostabius konkursus ir parodas. Ypač vaikų ir jaunimo mėgstamas dailės darbų konkursas „Visada žalia, visada mėlyna“. Tai tūkstančiai nepaprastų kompozicijų, gausybė meninės raiškos priemonių ir technikų, įvairių formų ieškojimai, o ,svarbiausia. nepaprastas vaikų jautrumas ir vaizduotė, stebinantys konkurso komisiją ir konkursinės parodos žiūrovus. Nors pagrindinis konkurso tikslas–sudominti dalyvius aplinkos apsaugos ir mus supančios gamtos klausimais, pasiūlyta tema „Susitikimai“ suteikė  galimybę plačiai improvizuoti.

Šiemet galerija sulaukė virš 7 tūkstančių darbų, atsiųstų iš 37 Europos, Azijos, Amerikos, Afrikos, Australijos šalių. Atidarant ir pristatant geriausių konkursinių darbų parodą buvo pasidžiaugta, kad yra tiek daug skirtingų švietimo ir kultūros įstaigų , kur susitinka atviri mokytojai su jautriais mokiniais, kurie pasiruošė priimti kūrybinius iššūkius.

Konkurse dalyvavo Aja Karosaitė, Ugnė Vasilkevičiūtė, Patricija Strumilaitė, Ūla Elena Sauliūtė ir Justina Budreikaitė. Ūlos grafikos darbas buvo įvertintas konkurso nugalėtojos medalių, o Ugnės ir Justinos tapybos darbai atrinkti ir eksponuojami geriausių darbų parodoje.

Sveikiname!

Dailės mokytoja Laila Varnas

Laimėjimai tarptautiniame konkurse

Ne vienerius metus VMB gimnazijos mokiniai sėkmingai dalyvauja tarptautiniame vizualiųjų menų konkurse LIDICE Čekijoje. Tai didžiausias pasaulyje tokio pobūdžio renginys, kuriame pristatomi piešiniai, tapybos, fotografijos, mišrių technikų darbai, filmai ir kiti meno objektai. 2022 metais buvo  minimas Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos 50-metis, todėl kūrinių autoriai savo darbuose interpretavo temą „Muziejus“. Konkurse dalyvavo 14 527 darbų iš 77 pasaulio šalių. MBG mokiniams  šie metai buvo ypač sėkmingi, iš viso gauti 3 individualūs medaliai, 1 medalis mokyklai ir pagrindinis konkurso apdovanojimas. Konkurso nugalėtojai tapo Aurėja Kašubaitė, Indrė Manikaitė,  Emilija Skiauterytė, Lukas Vaičiulionis, Erika Mazėtytė, Akvilė Žekonytė. Čekijos Respublikos ambasadoje Vilniuje įvyko tarptautinio vaikų piešinių konkurso ,,Lidice 2022“ laureatų apdovanojimai. Ambasadorius Vít Korselt širdingai pasveikino visus laureatus ir jų tėvelius bei mokytojus, padėkojo už dalyvavimą tarptautiniame konkurse ir įteikė konkurso medalius.

Ekspertų komisijos atrinkti ir medaliais bei garbingais apdovanojimais apdovanoti darbai eksponuojami Lidicės galerijoje nuo 2022 m. birželio 2 d. iki 2023 m. vasario 1 d.

 

Dailės mokytoja Laila Varnas

ETNOGRAFINĖS VARŽYTUVĖS 2022

Pasitikdami gražiausias žiemos šventes, laukdami skambančių Kalėdų varpų ir atlekiančių elniais Naujųjų Metų, šventėme savo tapatumą, dainuodami senąsias lietuvių liaudies dainas, šokdami ratelius, valgydami skanėstus ir užgerdami skaidraus šaltinio vandeniu!

      Etnografinis Lietuvos palikimas – kiekvieno mūsų savasties dalis. Daugiau kaip 10 metų gimnazijoje su antrų klasių mokiniais vykdome etnokultūrinį projektą „Etnografinė Lietuva“. Pradžioje kiekvienos klasės mokiniai susipažįsta su penkiais Lietuvos regionais, dainuoja regionų dainas, šoka ratelius. Kadangi klasėse mokiniai pasiskirsto į 5 grupes, tai kiekvieno regiono teorinį ir meninį pristatymus ruošia grupėmis. Tam darbui skiriame 1,5 – 2 mėnesius. Sudėtingiausia užduotis, kaip rodo daugelio metų patirtis, „susimedžioti“ tautinį kostiumą. Tačiau norint, viskas įmanoma. Ir kai pamatai gimnazijos koridoriuose vaikštančius 200 tautiniais kostiumais arba liaudišku stiliumi pasipuošusius jaunuolius ir merginas, džiaugiasi širdis! O kai pertraukų metu kiekviename koridoriaus kampe, gimnazijos rūsyje ar klasėse išgirsti dainuojančius liaudies dainas, šokančius ir griežiančius ratelius, širdis apsąla...

Šiais metais mačiau ir girdėjau daug gražių mokinių darbų. Gruodžio mėnesį kiekviena klasė suformavo savo klasės 11 žmonių komandą, kuri varžytuvėms paruošė dainą, šokį, skanų patiekalą ir, kas galėjo,  savo senelių tarme kalbėjo! Dalyvavo  Blezdingėlė, Špokai, Mielkai, Daunas ūtis, Gaspadiniai,  Tavo motušė ir Beržtvynėlis. O kad linksmiau būtų, kiekviena komanda pasiruošė savo stalą ir Kalėdų puokštę. Komisijos nariai ragavo patiekalus, klausėsi tarmiškų pasakojimų, dainų, kartu su mokiniais šoko ir dainavo ratelius. Buvo labai smagu. Laikas greitai pralėkė!

Tradiciškai, etnografinių varžytuvių klasė nugalėtoja gauna pereinamąjį prizą – tautodailininko išdrožtą kultuvę. Kultuvė – praeityje plačiai naudotas buityje medinis įnagis, lentelė su kotu skalbiniams upėse, ežeruose velėti. Skalbimo metu kartu naudojo ir medines rintes skalbiniams trinti. Pasitiesusios skalbinius ant lentos ar liepto, skalbėjos kultuve juos velėdavo – daužydavo, kad būtų minkštesni.

Dėkoju visų klasių komandoms už šmaikštų žodį, jautriai atliktą dainą, smagų šokį, žaidimą ir ratelį! Ačiū už puikius pasirodymus, skanius patiekalus ir nuoširdžią bendrystę. Tikiu, nors vieną lietuvių liaudies dainą tikrai atsiminsite!

Muzikos mokytoja

Daiva Merkienė

Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos jubiliejinis vakaras

Neseniai Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijai sukako 25 m. Taigi lapkričio 17-18 d. jos gimnazistų ir mokytojų iniciatyva buvo suorganizuota jubiliejinė šventė. Į šį mokylos jubiliejų buvo kviečiama visa gimnazijos bendruomenė. Šventė vyko aktų salėje penktadienio vakarą.

Gimtadienio svečiai įžengę į gimnaziją buvo mandagiai pasitikti ir nuvesti į rūbinę, vėliau pakviesti nusifotografuoti prie jubiliejinio stendo ir tuomet palydėti  į aktų salę, kur jų laukė gimnazistų sukurtas vaidinimas, spektaklis.  Direktorius Valdemaras Kaupinis bendruomenei ir svečiams priminė ilgą ir sunkų Mykolo Biržiškos gimnazijos atsiradimo kelią, pasidalino džiaugsmais ir lūkesčiais, priminė taip stropiai puoselėjamas tradicijas. Na, o po kelių minučių suskambus choro balsams prasidėjo šventė.

Vaidnimas buvo sudarytas iš daug skirtingų veiksmo scenų, kuriose buvo  pasakojama apie gimnaziją, jos praeitį bei dabartį, linksmai perteikiama kasdienybė, pamokos, mokinių nuotaikos bei tradicijos. Gimnazistai nepamiršo ir Mykolo Biržiškos – priminė jo vaikystę, suvaidino keletą epizodų iš signataro gyvenimo, o mokinių atliekamos dainos ir šokiai buvo išties įspūdingi. Šventės pabaigoje visi atlikėjai sudainavo finalinę dainą , po kurios vienas po kito svečiai linkėjo gimnazijai dar ilgų kūrybinių metų.

Ačiū už tokią gražią jubiliejinę gimnazijos šventę!

Mykolas Martinkėnas I a kl.

2022-11-24

Paskaita apie Bibliją

 

Šių metų lapkričio 17 d. mūsų gimnazijoje svečiavosi humanitarinių mokslų daktarė Žydronė Kolevinskienė, kuri pasidalijo mintimis apie Bibliją. Paskaitos pradžioje lektorė mus supažindina su Biblija, jos reikšme šiuolaikiniam ir praeities žmogui bei pateikia Senojo ir Naujojo Testamentų skirtumus ir panašumus. Sužinome, jog Biblija – didžiulis rinkinys skirtingų, unikalių pasakojimų, sudarančių vieną darnią istoriją. Tačiau Biblijos pasakojimai nėra tokie jau paprasti. Lektorė akcentuoja, kad Biblijoje gausu įvairių literatūrinių žanrų istorijų, todėl žmogui, kaip Šventojo Rašto skaitytojui, svarbu suvokti Bibliją ne tik iš teologinės, tačiau ir iš literatūrinės pusės. Taip pat iš pasakojimo sužinome apie bene psalmes, Jobo, Patarlių ir kt. knygas bei Giesmių giesmę. Lektorė daug dėmesio skiria Biblijos poezijai bei jos atspindžiams šiuolaikinių autorių kūriniuose. Sužinome, kad XXI amžiaus  autoriai jas perteikia įmantria, išsiskiriančia metaforomis kalba, skirta mūsų vaizduotei bei giliems jausmams sužadinti.  Pastebima, jog būtent jie savo mintis bei požiūrį linkę išreikšti pasitelkdami skirtingus senovės literatūros žanrus, turėjusius didelės įtakos šiuometinei literatūros žanrų klasifikacijai. Taip pat Šventajame Rašte gausu alegorinių pasakojimų bei meninės, sodrios, vaizdingos kalbos įvairovės, todėl jam suvokti reikia laiko ir kantrybės, tačiau klausantis paskaitos norėjosi vis labiau panirti į šio unikalaus kūrinio - Biblijos literatūrinių subtilybių bei niuansų analizavimą. Galiausiai suprantame, jog Biblija yra turtinga ne tik savo turiniu, bet ir sukūrimo istorija. Joje pasakojama apie žmogaus patirtį, istorinę erdvę bei laiko plotmę. Labai džiaugiamės turėję galimybę sužinoti tokių įdomių dalykų apie Šventąjį Raštą.

                                   

 Monika Mozūraitytė ir Liepa Jakevičiūtė II g

2022-11-16

KELIONĖ Į MARKUČIUS

Kasdienį mokyklos gyvenimą kartais norisi paįvairinti ekskursijomis. Lietus ir niūrus oras nesutrukdė mūsų mokyklos mokiniams kartu su rusų kalbos mokytoja Ala Tichomirova apsilankyti literatūriniame Aleksandro Puškino muziejuje, įsteigtame buvusiame Grigorijaus ir Varvaros Puškinų Markučių dvaro gyvenamajame name. Jame turėjome galimybę ne tik pasinerti į praeitį ir susipažinti su Varvaros ir Grigorijaus gyvenimo istorija, pamatyti namo šeimininkų išlikusias fotografijas, nemažai tuometinių namų apyvokos daiktų ir dailės kūrinių, bet  ir smulkiau išgirsti apie garsaus poeto Aleksandro Puškino biografiją ir jo sąsajas su Lietuva. Gavome galimybę prisiliesti prie poeto staliuko, ant kurio jis parašė ne vieną savo įžymųjį kūrinį. Žinoma, aplankėme ir Šv. Varvaros koplyčią, netoli kurios šeimyninėse kapinaitėse palaidoti Varvara ir Grigorijus Puškinai. Likome sužavėti ir kupini įspūdžių po tokios įdomios ekskursijos!

                                                                                                                    Liveta Ruškutė, IIIb

2022 lapkritis

bottom of page